BRATISLAVA – Obyvatelia Švédska v nedeľnom referende odmietli prijať euro. Proti jeho zavedeniu hlasovalo 56,1 percenta voličov, za bolo iba 41,8 percenta. Argumenty švédskych odporcov môžu ovplyvniť aj debatu o tom, kedy má Slovensko zaviesť euro.
Vo väčšine členských štátov Európskej únie boli referendá o eure úspešné a euro tam platí už takmer dva roky.
Kandidátske krajiny, ktoré vstúpia do únie v máji budúceho roka, referendum o eure mať nebudú – jeho prijatie podpísali už v prístupovej zmluve. Otázkou teda nie je, či napríklad Slovensko bude mať euro, ale kedy ho bude mať.
Ekonóm Mário Blaščák z Ľudovej banky povedal, že prijatie eura Slovenskom „bola jasná podmienka“ nášho vstupu do únie. Zmysel má dnes len debata o termíne jeho prijatia, ale švédsky odpor k euru môže mať na ňu istý vplyv.
„Možno sa v únii obávali, že v nových členských štátoch by to mohlo byť ešte dramatickejšie, a tak sme dostali takúto podmienku,“ myslí si predsedníčka výboru pre európsku integráciu Monika Beňová zo Smeru.
Slovensko musí na zavedenie eura splniť prísne kritériá. Ak nebudeme dávať taký dôraz na urýchľovanie ekonomického vývoja, ale „budeme mu dávať možno trošku sociálny charakter, potom do eurozóny tak rýchlo nevstúpime“, povedala Beňová.
V posledných týždňoch sa rozbehla debata najmä o tom, čomu dať prednosť – či dôslednej dôchodkovej reforme, ktorá možno spomalí zavedenie eura, alebo urýchlenému vstupu do eurozóny.
Výhody a nevýhody skorého zavedenia eura sú podľa Blaščáka politickou otázkou. „Reformy by mali byť čo najradikálnejšie,“ povedal Blaščák s odkazom na situáciu v Nemecku alebo vo Francúzsku, ktoré dnes v oblasti financií nedokážu plniť tzv. pakt stability a tvrdé reformy ich napokon aj tak neminú. „Jednou z príčin je to, že nevedia efektívne čeliť demografickým zmenám v spoločnosti.“
Podľa ekonómov sa jednoduchšie reformuje v prípade, že krajina môže dosahy reforiem kontrolovať aj prostredníctvom vlastnej meny a menovej politiky. „Je veľmi otázne, či je dobré mať spoločnú menovú politiku, keď rozpočtová politika krajín sa líši,“ pripomenul Blaščák jeden z argumentov euroskeptikov.
Zástancom skorého prijatia jednotnej meny sú najmä centrálne banky kandidátskych štátov. Tábor proti rýchlemu euru tvorí zasa veľká časť nezávislých ekonómov. Na slovenské riešenie je ešte niekoľko rokov času. Najskorší možný termín prijatia eura je rok 2008. (jj, rp, pm)