HALABDŽA – Nadšené davy vítali amerického ministra zahraničia Colina Powella v severoirackom mestečku Halabdža. Tam sa kurdské obyvateľstvo stalo v 80. rokoch terčom chemického útoku armády Saddáma Husajna. Ľudia mávali portrétmi prezidenta Georgea Busha a transparentmi s textmi: „Vítame našich osloboditeľov“, „Milujeme Ameriku“ alebo „Vďaka prezidentovi Bushovi“.
Powell si uctil pamiatku 5000 obetí, ktoré si chemické bombardovanie v roku 1988 vyžiadalo. V Iraku je už od nedele. Bezpečnostnú situáciu v krajine označil za vážnu. Za hrozbu považuje teroristov, ktorí sa do Iraku dostávajú zo susedných krajín, hlavne Sýrie a Iránu.
Predtým sa v Ženeve zúčastnil na debate členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) o novej irackej rezolúcii. Americký minister odmietol francúzsky návrh, aby iracká vláda prevzala moc do mesiaca ako „úplne nerealistický“. Po rozhovoroch vyhlásil, že stanoviská, sa zblížili, ale potvrdil, že trvá odlišný názor Francúzska, ako a kedy odovzdať Iračanom plnú zodpovednosť.
Powell v Bagdade hovoril aj s novým irackým ministrom zahraničia Hošjarom Zibarím. Ten vyslovil nádej, že obsadená krajina sa dočká suverénne zvolenej vlády do polovice alebo do konca budúceho roka. Cez víkend a včera stratila americká armáda v Iraku dvoch vojakov.
(čtk)