JERUZALEM, NEW YORK – Izrael zmiernil rétoriku a už nehovorí o zabití Jásira Arafata. Členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorá včera obnovila rozhovory o rezolúcii zakazujúcej židovskému štátu vyhostenie Arafata z palestínskych území, však jeho zástupca označil za pokrytcov. Rezolúcia navrhnutá arabskými štátmi by mala prejsť. Washington, ktorý zväčša Izraelu v OSN drží chrbát, avizoval, že sa hlasovania zdrží. Jeho diplomatické zdroje hovoria „v rezolúcii nie je nič, s čím by sme nemohli žiť“.
Jeruzalem svojho spojenca nedokázal presvedčiť, aby rezolúciu vetoval. Návrh rezolúcie vyzýva židovský štát, „aby zastavil všetky akcie vedúce k vyhosteniu demokraticky zvoleného prezidenta“. Izrael označil skutočnosť, že sa Bezpečnostná rada OSN stretáva, aby diskutovala o vyhostení „osoby, ktorú každý považuje za vraha“, za temný bod v histórii organizácie.
Po americkom stanovisku k rezolúcii a veľmi jasnom vyjadrení šéfa diplomacie Colina Powella, že vyhostenie či dokonca zabitie Arafata by vyvolalo nevôľu v moslimskom svete, sa včera Izrael pokúsil zjemniť svoje postoje k palestínskemu prezidentovi.
Minister zahraničia Silvan Šalom povedal, že Izrael sa formálne nerozhodol, že zabije palestínskeho prezidenta. Deň predtým však vicepremiér Ehud Olmert povedal, že zabitie Arafata je jednou z možností ako ho „odstrániť“. O „odstránení“ Arafata rozhodol izraelský bezpečnostný kabinet už vo štvrtok. Nešpecifikoval však, ako a kedy by mal byť Arafat „odstránený“.
Olmertove vyjadrenia vyvolali vo svete veľmi ostré vyjadrenia a odsúdenie. Svetoví politici však rátajú s tým, že k takémuto kroku by sa Izrael neodhodlal. Odvolávajú sa pritom na neoficiálne informácie a neformálne rozhovory s predstaviteľmi židovského štátu. Pozorovatelia sa domnievajú, že židovskému štátu by mal „dohovoriť“ americký prezident George Bush. Ten sa zatiaľ oficiálne nevyjadril.
Na palestínskych územiach pokračujú okrem demonštrácií na podporu Arafata aj snahy zostaviť novú vládu designovaného premiéra Ahmeda Kuráju. O zozname ministrov sa stále rokuje a napokon ho bude musieť schváliť Arafat.
Už teraz vyvoláva obavy rozhodnutie strany Fatah zlúčiť sporné bezpečnostné zložky pod vedenie Národnej bezpečnostnej rady, na ktorú má priamy dosah Arafat. Práve nezhody v bezpečnostnej oblasti viedli k rezignácii palestínskeho premiéra Mahmúda Abbása. (mik)