Sklamanie neskrýval európsky komisár Pascal Lamy. Z neúspechu obvinil rozvojové krajiny, ktoré sa spolu s Čínou, Indiou a Brazíliou v Cancúne spojili proti poskytovaniu poľnohospodárskych subvencií v Európe a Spojených štátoch. Kým vyspelé štáty neustúpia v poľnohospodárskej otázke, rozvojový svet odmieta nastolenie akýchkoľvek iných tém rokovaní o liberalizácii svetového obchodu.
Malajský minister obchodu Rafidah Azíz zas obvinil z neúspechu rokovaní bohaté krajiny, ktoré nebrali ohľad na námietky rozvojového sveta.
Európa systém poľnohospodárskych dotácií tvrdo obhajuje. „Pokiaľ si niekto myslí, že možno svetovú obchodnú výmenu poľnohospodárskych produktov organizovať podľa rovnakých pravidiel, ktorými sa riadi obchod s ponožkami, oceľou alebo pneumatikami, tak sa mýli,“ poukázal Lamy na špecifickosť tohto odvetvia.
Cancúnske stretnutie tiež ukázalo limity veľkých organizácií, akou je aj WTO. Problémom je systém rozhodovania, ktorý vyžaduje jednomyseľnú zhodu všetkých 148 krajín. Podľa Lamyho sa žiada zmeniť systém rozhodovania, ale nepredpokladá úspech, keďže akákoľvek zmena si vyžaduje jednomyseľnosť.
Rokovania o liberalizácii svetového obchodu členské krajiny WTO odštartovali v novembri 2001 v katarskej Dohe. Podľa pôvodného plánu by sa rozhovory mali ukončiť k 1. januáru 2005. (čtk, sita, tasr)