
Babky s VIP vstupenkami. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
Policajti za päť hodín odhalili, že volal 14-ročný chlapec, ktorý si robil žarty. „Mám pocit, že si ani neuvedomil, čo takéto žartovanie môže spôsobiť, koľko ľudí zamestná,“ povedal okresný riaditeľ polície Štefan Maďar.
Pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie kľačala staršia žena a modlila sa za pápeža. „Tá tragédia pri Úhornej, kde zomreli pútnici, je zlé znamenie,“ povedala.
Novinári a pútnici najmä z Poľska a Maďarska, ktorí prišli v piatok večer, už nenašli ani jednu voľnú izbu v jedinom miestnom hoteli Kras, ale ani na súkromí či v penziónoch. Skupina Poliakov si vzala spacie vaky a išli na zhromaždisko, hoci stále pršalo.
Konštrukcia pódia poslúži aj na koncert Elánu
Prírodný amfiteáter pod vrchom Rákoš bol úplne rozmočený. Prenosové vozidlo STV s centrálou uviazlo v bahne. Do kopca sa nevedeli dostať ani cisterny s pitnou vodou.
Za tribúnou práve testovali zdvíhaciu plošinu pre pápeža, z mohutných reproduktorov spieval unaveným a premočeným ľuďom z organizačného štábu Eric Clapton.
Lejak nedovolil prikryť hlavné schodisko na tribúnu žltým kobercom. Obalený vo fólii zostal aj korpus Ježiša na drevenom kríži nad oltárom.
Architekt Juraj Almássy, jeden z autorov návrhu monumentálnej tribúny, je z počasia nervózny. „Pred polnocou by sme mali odovzdať tribúnu ochranke,“ povedal. A ešte museli stihnúť oficiálnu zaťažkávaciu skúšku, či pódium unesie 240 ľudí, teda dvojnásobok účastníkov sobotňajšej omše.
Konštrukciu pódia priviezli z Česka a po omši poputuje na pražskú Letenskú pláň, kde z nej postavia pódium pre megakoncert Elánu.
Po desiatej večer vietor utíchol, prestalo pršať. Na tmavej oblohe vyšiel mesiac.
Papamobil len skúšali
V sobotu ráno zasvietilo spoza Rákoša slnko na davy prichádzajúcich.
Blato ešte nevyschlo. Obrnenému autu s prenosným bankomatom musel do kopca pomôcť traktor.
Rozbahnenú prístupovú cestu lemovali stánky so všetkým možným. Policajti žiadali od jedného poľského predavača s tričkami pápežovej podobizne povolenie. „Načo mi je povolenie? Dajte mi pokoj,“ rozčuľoval sa starý muž. Policajti napokon mávli rukou.
Odrazu medzi sektory vošiel papamobil a ľudia začali nadšene mávať. Omyl. Sedela v ňom len ochranka, ktorá skúšala, či papamobil neuviazne v blate po daždi.
V amfiteátri sa rozozneli ranné chvály, modlitby a spevy. Ostreľovači si rozložili stan na neďalekom objekte vodární.
„Robil som pápežovi ochranku trikrát, ale toto je najväčšia akcia nášho úradu vôbec. Pápeža stráži okrem vatikánskych ochrankárov 450 našich ľudí,“ povedal riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa.
Nech žije Svätý Otec!
O pol jedenástej prišla kolóna s prezidentom Rudolfom Schusterom a ďalšími politikmi a nad amfiteátrom zakrúžil vrtuľník, ktorý obozretne pristál na lúke neďaleko hlavného stanu polície. Davy ľudí sa rozbehli k helikoptére, hoci policajti im vysvetľovali, že pápež príde v aute.
Pôvodne mal ísť v papamobile pomedzi sektory, ale scenár sa zmenil. „Ťažké vozidlo by sa na premočenej ceste mohlo prevrátiť,“ povedal Ivan Žitňanský z arcibiskupského úradu v Rožňave. Pápež prišiel tesne po jedenástej v čiernej opancierovanej limuzíne Lancia, na ktorej sklopili strechu a otvorili okná.
Ján Pavol II. v bielom rúchu zakýval nadšenému davu 170-tisíc pútnikov na pozdrav. Mladá žena s dieťaťom na rukách sa rozplakala od šťastia.
Pápež ďakoval za prijatie, a skandovanie „Nech žije Svätý Otec“, nemalo konca. Pápež len s námahou, prerývane čítal pripravený text, ale potom požiadal kardinála Jozefa Tomka, aby príhovor prečítal namiesto neho.
Teraz môžem už spokojne zomrieť
Medzi pútnikmi boli aj rumunskí Slováci. Ignác Zetocha s rodinou žije v obci Madaras v Bihorskej župe. „Moja stará mama mi rozprávala, že jej otec bol Goral, ale cítim sa byť Slovák. Neveril som, že sa mi to niekedy v živote podarí vidieť pápeža,“ povedal dobrou slovenčinou.
Krajanov z Rumunska pozval na omšu Svätého Otca Ján Figeľ. Prišlo ich takmer 50. „Moji predkovia prišli z horniakov do Rumunska asi pred dvesto rokmi. Došikovali ich nejakí páni na robotu,“ spomína Jozef Trojak z obce Zavansky Kupel zo župy Salaš. Z príchodu na Slovensko a zo stretnutia s pápežom sa mu do očí tlačili slzy.
Medzi vozičkármi bol Petr Kovář z Brna, ktorého sprevádzala manželka Ľudmila. Za pápežom chodil po celom Slovensku. „Cítim, ako mi prítomnosť Svätého Otca dodáva novú energiu, chuť do života.“
Pápež sa po omši odobral do biskupského úradu. Po kuracej polievke a teľacích rezňoch, ktoré mu pripravili rehoľné sestry, si odpočinul na posteli, ktorú spolu s kreslom vyrobil z masívu orecha stolár zo Spišského Štvrtka.
Medzi veriacimi, ktorí sa s Jánom Pavlom II. prišli rozlúčiť a trpezlivo na neho čakali pred biskupským úradom, bola je bielovlasá babička Ildikó Szantóová z Budapešti.
„Koľko mám rokov? Na tom nezáleží. Šesťdesiat som už mala, sto ešte nie. Som rada, že som sa dožila stretnutia so Svätým Otcom. A aj keď sa ešte na to nechystám, teraz už môžem spokojne zomrieť.“