ákona v navrhovanom znení. Do novely sa totiž dostali dve protichodné ustanovenia. Na jednej strane sa totiž podľa Rakúsa ruší špecializačné štúdium ako vysokoškolské štúdium. No na druhej strane zákon určuje, že toto štúdium musí zabezpečovať SZU do roku 2010, avšak len v tom prípade, pokiaľ iná vzdelávacia ustanovizeň neakredituje špecializačné štúdium. Rakús predpokladá, že krátko po prijatí novely by viaceré lekárske fakulty chceli toto štúdium akreditovať, čím by FZŠS zanikla.
Dekan FZŠS SZU preto dúfa, že v druhom čítaní novely vysokoškolského zákona poslanci prijmú také pozmeňovacie návrhy, ktoré by tieto "nedopatrenia" napravili. Rakús nemá výhrady voči tomu, aby špecializačné štúdium zabezpečovali aj iné fakulty, ale spolu s FZŠS. Dekan upozorňuje aj na to, že ak by novela prešla bez zmien, vznikne rozpor s tým, k čomu sa Slovensko zaviazalo pri negociáciách s Európskou úniou. V prístupových rokovaniach o vstupe do únie - o voľnom pohybe pracovných síl, kam patrí aj časť o uznávaní diplomov a certifikátov, sa totiž píše, že vydávanie diplomov o špecializácii v medicíne má vykonávať SZU. Hoci by sa teda vyučovalo na iných školách, záverečná fáza štúdia by prebiehala na SZU, tvrdí Rakús.
Podľa hovorkyne Ministerstva školstva (MŠ) Michaely Dobošovej nie je Rakúsova interpretácia presná. Minister školstva Martin Fronc uznáva, že dikcia dvoch spomínaných paragrafov mohla byť lepšia. Ako dodal, šéf rezortu sa preto stretol so zástupcami SZU a výsledkom tohto rokovania je nová formulácia oboch sporných častí novely. So zmenou súhlasí nielen minister školstva, ale aj minister zdravotníctva, pod ktorého rezort univerzita spadá. Dobošová zároveň upozorňuje, že sporné paragrafy sa priamo netýkajú novely vysokoškolského zákona, ale ďalších noriem, ktoré sa v súvislosti s prijatím novely a požiadavkami Európskej únie musia meniť.