Bratislava 15. septembra (TASR) - K zriadeniu 24. vysokej školy na Slovensku pod názvom Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety (SVŠZ) nemali relevantné orgány zásadné pripomienky.
Vydanie súhlasu na zriadenie tejto druhej slovenskej súkromnej VŠ so sídlom v Bratislave, ktorá chce svoje brány otvoriť pre 230 až 280 študentov ešte v tomto školskom roku, by tak nemali sprevádzať vážnejšie problémy. Návrhom na udelenie štátneho súhlasu na pôsobenie SVŠZ sa bude vláda zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi.
Väčšina z 13 vznesených pripomienok bola technického charakteru a predkladateľ ich do návrhu zapracoval. K vecným patrili pripomienky rezortu spravodlivosti a Protimonopolného úradu SR, ktorí namietali proti 2-ročnej praxi ako jednej z podmienok pri prijímaní na štúdium. Argumentovali tým, že čerstvý absolvent strednej školy nemôže disponovať dvojročnou praxou. Upravené znenie tak hovorí o tom, že uchádzač nemusí, ale mal by mať dvojročnú prax, a to najmä vtedy, ak sa uchádza o štúdium v odbore ošetrovateľstvo.
Vznik SVŠZ odobril aj poradný orgán vlády - Akreditačná komisia. Rozhodnutie o tom, či ide o univerzitnú alebo neuniverzitnú VŠ však neexistuje, keďže rezort školstva neschválil potrebné kritériá.
Súkromná VŠ bude poskytovať externé štúdium na všetkých troch stupňoch - bakalárskom, magisterskom a doktorandskom. Záujemcovia si môžu vybrať zo štyroch študijných odborov - verejné zdravotníctvo, ošetrovateľstvo, sociálna práca a laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve. Vzdelávací program je koncipovaný na kreditovom systéme.
Rektorát SVŠZ so štyrmi katedrami bude sídliť v priestoroch Onkologického ústavu sv. Alžbety. Vyučovať sa bude aj v laboratóriách Ústavu preventívnej a klinickej medicíny, Kláštore rehole Kanonistiek sv. Augustína, Klinike laboratórnej medicíny a v priestoroch budovy Organizácie Úsmev ako dar.