Spolkový kancelár Gerhard Schröder označil rozhodnutie Estóncov stať sa členmi únie za ich "historickú šancu". Zároveň uviedol, že je rád že bude môcť spolupracovať s Estónskom ako plnoprávnym členom EÚ ešte intenzívnejšie. "Estónsko, jeho obyvatelia a jeho kultúra sú nedeliteľnou časťou Európy," povedal predseda nemeckej vlády.
Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer zase kladný výsledok referenda v Estónsku označil za rozhodujúci signál pred nastávajúcim referendom v Lotyšsku. Estónsko sa v nedeľňajšom referende prevažnou väčšinou hlasov vyslovilo za vstup krajiny do Európskej únie. Podľa oficiálnych výsledkov po sčítaní takmer 100 percent hlasov sa za integráciu do EÚ vyslovilo 67 percent a proti 33 percent obyvateľov. Referenda sa zúčastnilo 63 percent Estóncov.
Vstup do EÚ zavŕši desaťročnú transformáciu tejto pobaltskej krajiny s 1,4 milióna obyvateľmi z bývalej sovietskej republiky na dynamickú parlamentnú demokraciu.
Poslednou vstupujúcou krajinou, v ktorej sa uskutoční referendum o EÚ, je tak Lotyšsko. Svoj vstup do únie už schválili okrem Estónska obyvatelia Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Litvy a Malty, na Cypre by sa referendum konalo len v prípade zjednotenia.