Bratislava 15. septembra (TASR) - Už po tretíkrát by sa mala vláda v utorok zaoberať návrhom zákona o štátnom rozpočte na rok 2004, ktorý počíta s príjmami 249,2 miliardy Sk, výdavkami 310,7 miliardy Sk a schodkom na úrovni 61,5 miliardy Sk.
Podľa predpokladov Ministerstva financií SR by pritom kabinet už mohol schváliť rozdelenie rezervy vlády v objeme vyše 5 miliárd Sk, určenej na priority, medzi jednotlivé rezorty a posunúť návrh rozpočtu ako celok do parlamentu.
Po ostatnom zasadaní vlády sa požiadavky ministerstiev na priority, z ktorých aktuálne zostáva prerozdeliť už len 750 miliónov Sk, znížili na 2,7 miliardy Sk. Najväčší balík dodatočných zdrojov na úrovni asi 1,3 miliardy Sk pritom žiada Ministerstvo pôdohospodárstva SR na doplnenie priamych agrárnych platieb slovenského agrosektora zo súčasnej 45-% až do 55-% úrovne bežnej pre farmárov v Európskej únii. Ďalší významný balík si nárokuje Ministerstvo hospodárstva SR na investičné stimuly, keďže doterajšie stimuly vo forme daňových úľav musia po vstupe krajiny do EÚ zaniknúť.
Kabinet sa bude na najbližšom rokovaní zaoberať aj balíkom návrhov z dielne ministerstva dopravy. Novela zákona o vnútrozemskej plavbe predpokladá vytvorenie novej príspevkovej organizácie Slovenskej správy verejných prístavov, ktorej hlavnou činnosťou bude spravovať pozemky v územných obvodoch verejných prístavov v Bratislave, Komárne a Štúrove. Podľa ministerstva by sa tak malo vytvoriť priaznivejšie prostredie pre podnikanie a rozvojové zámery prístavov a bezpečnosť vrátane riešenia mimoriadnych udalostí, napríklad protipovodňových opatrení alebo záchranných prác pri povodniach. Nová organizácia, ktorá by mala vzniknúť od januára 2004, sa bude okrem správy a prenájmu pozemkov v územných obvodoch verejných prístavov zaoberať aj budovaním a správou prístavnej infraštruktúry a ostatných činností, spojených s prevádzkou prístavov.
Minister dopravy kabinetu predostrie aj novelu zákona o námornej plavbe, ktorá má za cieľ harmonizovať našu legislatívu s právom EÚ a návrhy na uzavretie dohôd s Veľkou Britániou a Spolkovou republikou Nemecko v oblasti leteckej dopravy.
Jedným z ďalších ekonomických bodov rokovania bude návrh poslanca Národnej rady SR za stranu SMER Róberta Madeja, ktorý chce do slovenského právneho poriadku znovu zakotviť zákon o náhradnom výživnom. Navrhovaná právna úprava má zabezpečiť, aby osamelým rodičom namiesto ich nezodpovedných partnerov vyplácal náhradné výživné štát, a to v maximálnej výške 1,2-násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa, teda v súčasnosti 2 292 Sk. Nárok naň má mať rodič, ktorého domácnosť nemá vyšší príjem ako je 2,5-násobok súm životného minima, čo v prípade matky s jedným dieťaťom znamená aktuálne 15 300 Sk. Pohľadávka územných úradov sociálnych vecí, ktoré by mali od nového roka takéto výživné poskytovať, bude pre neplatiča priamo exekučným titulom aj s 50-% pokutou. Ročné náklady návrhu zákona odhaduje SMER pri 20-% návratnosti vyplateného výživného na asi 15,8 milióna Sk.
Predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Mach oboznámi vládu so základnými vývojovými tendenciami v slovenskom hospodárstve za 1. polrok a aktuálnou prognózou na celý rok 2003. Tempo rastu hrubého domáceho produktu za tento rok by podľa jeho odhadov malo dosiahnuť 4,1 %, čo je v súlade s predchádzajúcimi očakávaniami. ŠÚ nemení ani 8,4-% odhad tohtoročnej priemernej miery inflácie. O 0,2 % na 8,9 % však úrad zdvíha vyššie svoju prognózu koncoročnej inflácie. Prognózu tohtoročnej priemernej miery nezamestnanosti zas úrad znižuje zo 17,8 % na 17,2 %.