
Našu pôdu si možno už o rok budú môcť kupovať aj cudzinci.
FOTO - TASR
Ak ju schváli i parlament, budú môcť európski poľnohospodári kupovať slovenskú pôdu skôr, ako to vyplýva z doterajších dohôd s Európskou úniou. Na predaj nehnuteľností je totiž určené sedemročné prechodné obdobie. V prípade poľnohospodárskej pôdy platiť nebude.
Zahraniční farmári obhospodarujúci slovenskú pôdu posledné tri roky si totiž budú môcť kúpiť slovenskú pôdu hneď po našom vstupe do únie. Takéto opatrenie je podľa predsedu parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo Miroslava Maxona neakceptovateľné. „Je to malá nenápadná novela, ale významne poškodzuje ekonomické záujmy Slovenska. Okrem toho popiera podmienky, ktoré boli s Európskou úniou tak prácne negociované,“ myslí si Maxon.
Ceny pôdy na Slovensku sú oproti Európe niekedy až desaťnásobne nižšie a niektorí sa obávajú, že pre bohatších farmárov zo Západu bude zaujímavou investíciou. Kým cena pôdy v Európe sa pohybuje okolo 700-tisíc korún za hektár, na Slovensku najbonitnejšia pôda stojí asi 120-tisíc korún. Najviac hodnotená je pôda v Holandsku, kde sa hektár cení až na 1,6 milióna korún. „Obávať sa treba najmä špekulačných obchodov. Treba si uvedomiť, že pôda je naše národné bohatstvo,“ varoval Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Podľa neho sa rastúca cena pôdy môže prejaviť aj vo výške nájomného. „Mohlo by to diskriminovať domácich farmárov, ktorí majú pôdu prenajatú,“ dodal Nemec.
Ministerstvo financií také vážne obavy nemá. „Nemyslíme si, že môže dôjsť k výraznému prílevu zahraničných farmárov s cieľom skupovať našu pôdu, pretože ešte nie sú vyjasnené vlastnícke vzťahy k pôde,“ tlmočila stanovisko ministerstva Jana Tökölyová. „Taktiež naša infraštruktúra stále nezodpovedá požiadavkám európskych investorov,“ doplnila.
Viac ako masového výkupu pôdy sa poľnohospodári obávajú presunu ekologicky náročnejšej poľnohospodárskej produkcie zo západných krajín k nám. „Vplyvom lacnej pôdy môže dojsť k presunu náročného chovu ošípaných z Holandska alebo Dánska. Táto produkcia zaťažuje životné prostredie oveľa viac a naše pravidlá nie sú také prísne,“ tvrdí Nemec
Tiež je tu možnosť, že cudzinec by mohol pôdu lacno kúpiť ako poľnohospodársku, ale využívať ju inak. „Viem si predstaviť, že tam, kde sú teraz lesné pasienky, môžu vyrásť za pár rokov lyžiarske vleky,“ komentoval situáciu Marián Božík z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.