
Vo Varšave sa včera zranilo desať policajtov a najmenej 20 baníkov.
FOTO - REUTERS
Vo štvrtok sa asi 7000 baníkov postavilo proti poľskej vláde. Demonštrovali proti rozhodnutiu kabinetu sociálnodemokratického premiéra Leszka Millera zatvoriť štyri bane v Sliezsku. Demonštrácia sa skončila pouličnými bitkami s políciou, aké si Varšava nepamätá od pádu komunizmu a hlavne jasným stanoviskom vlády: bane sa tak či tak zatvoria a demonštranti budú za násilnosti potrestaní.
Sliezske bane sú problém. Jediné, na čom sa asi Poliaci zhodnú, je, že bane zhltli neuveriteľné množstvo peňazí a sú katastrofálne zadlžené. Vlády vliali do baní, ktoré boli za komunizmu vlajkovou loďou poľského priemyslu, miliardy dolárov. Báli sa totiž zatvárať a prepúšťať baníkov, ktorých ešte stále pracuje viac, ako by bolo potrebné.
Súčasná vláda sa rozhodla, že sa to musí skončiť: začiatkom mesiaca schválila plán reformy, ktorá počíta so zatvorením štyroch z 23 baní vlastnených štátnou banskou spoločnosťou Kompania Weglowa a zredukovaním počtu baníkov. Pred 15 rokmi malo Poľsko 400-tisíc baníkov, dnes už iba 140-tisíc. Stále je to priveľa a vláda preto chce prepustiť ďalších 14-tisíc, aby zachránila ostatných. Reforma by sa mala skončiť ozdravením tých baní, ktoré sú schopné zarobiť. Vláda na to vyčlenila 4,6 miliardy dolárov.
V Sliezsku to napriek tomu vyvolalo zúrivú reakciu. Baníci tiahnu proti vláde a všetci ostatní sú presvedčení, že Varšava už jednoducho stratila o región záujem. „Varšava sa na nás vykašľala. Pomohli sme Poľsku, fungovalo vďaka nášmu uhliu a teraz už nikoho nezaujímame,“ takéto slová dnes počuť v Sliezsku na každom rohu.
Mimo Sliezska opakujú niečo úplne iné: „Kto ich potrebuje? Ja udržiavam tie uhoľné bane svojimi daňami. To musí prestať. Zatvorte ich, koniec privilégiám!“ V poľských mysliach je totiž hlboko zakorenené, že baníci mali privilégiá a teraz si ich chcú naďalej udržať.
Na druhej strane sú obyčajní baníci, čo sa každý deň potia niekoľko metrov pod zemou, často v nebezpečných podmienkach. Uhlie, ktoré vyťažia, však nemôže konkurovať lacnejšej produkcii z Ukrajiny alebo Číny. Mnohí baníci nevedia pochopiť, že ich každodenný pot z ekonomického hľadiska nemá zmysel.
Do takejto atmosféry sa primiešali odborárski vodcovia, ktorí v podstate vyhecovali pouličné boje. „Platíme krvou za svoju prácu, zaplatíme krvou aj za obranu uhoľných baní,“ povedal minulý týždeň vodca Baníckych odborov.
Iróniou je, že ekonómovia považujú reformu súčasnej vlády jednoznačne za najlepšiu. Je však pravdepodobné, že akcia, ktorá by mohla postaviť baníctvo znovu na nohy, vyvolá len ďalšie protesty.
Autor: WOJCIECH KOSC, Katowice pre SME