BRATISLAVA - Hoci slovenská armáda bude už čoskoro plne profesionalizovaná, neznamená to, že nebude môcť povolať do služby ľudí, čo si nevybrali kariéru vojaka. Osobami podliehajúcimi brannej povinnosti sú zo zákona muži starší ako 18 a mladší ako 55 rokov. V rôznych krízových situáciách, na ktoré nebudú stačiť kapacity profesionálnej armády, im môže prísť povolávací rozkaz.
„V prípade brannej pohotovosti štátu, ak by bolo Slovensko napadnuté, bude možné na niektoré, skôr pomocné, činnosti povolávať aj ľudí, ktorí nie sú súčasťou profesionálnych ozbrojených síl,“ povedal pre TASR minister obrany Ivan Šimko.
Nešlo by len o mužov v zálohe, ale pri súčasnom právnom stave aj tých, čo v armáde nikdy neboli. Predpokladá sa, že v roku 2007 zaniknú územné vojenské správy a vyššia vojenská správa. Ich úlohy by mal plniť personálny úrad. Dnešné odvody asi nahradí registračné konanie.
„Model národnej registrácie sa iba vytvára, ešte to nie je ošetrené v zákone,“ upozorňuje Ľubomír Kováčik z ministerstva obrany. Splnenie povinnosti bude zrejme spočívať v tom, že občan vyplní registračnú kartu a odošle ju úradu. Ak bude spĺňať kritériá, zaradia ho do evidencie. Skúmať sa bude najmä zdravotný stav.
„Z týchto registrovaných občanov sa budú formovať ďalšie sily,“ hovorí Kováčik. Uplatnenie povolancov by v krízovej situácii malo byť veľmi obmedzené. „Využije sa ich odbornosť, budú to iba veľmi obmedzené počty,“ tvrdí. (rp)
Na koho sa vzťahuje branná povinnosť:
* Branná povinnosť vzniká občanovi - mužovi - dňom, ktorým dovŕši 18 rokov veku a zaniká dňom, ktorým dovŕši 55 rokov veku.
* Občanovi, ktorý má trvalý pobyt v cudzine, vzniká branná povinnosť až po prihlásení sa na trvalý pobyt v Slovenskej republike.
* Osobe, ktorá nadobudla štátne občianstvo Slovenskej republiky, po dovŕšení 18 rokov veku vzniká branná povinnosť dňom nadobudnutia občianstva.
* Osobe, ktorá má viac štátnych občianstiev, vzniká branná povinnosť, ak má trvalý pobyt v Slovenskej republike.