Šéf komory exekútorov Ján Jonata tvrdí, že Kister porušil ustanovenia zákona o exekúcii. Majetok vydražil v inom ako oznámenom termíne, sfalšoval pritom aj dražobnú zápisnicu. „Veci, ktoré údajne predal iným osobám, podľa všetkého kúpili jeho zamestnanci,“ hovorí Jonata.
Od roku 1996, keď začala pôsobiť komora exekútorov, ide o tretí podobný prípad. „V každom povolaní sa nájdu dobrí aj takí, čo nerešpektujú zákony. Vždy sa nájde nejaká čierna ovca,“ tvrdí Jonata. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská povedala, že pozastavený výkon funkcie majú aj ďalší exekútori, proti ktorým sa začalo trestné stíhanie.
Ani Žitňanská si nemyslí, že súčasný systém exekúcií je zlý. „Exekučný poriadok zabezpečuje pomerne rýchlu exekúciu, určite neuvažujeme o zrušení tohto systému.“ Pripravujú sa však niektoré zmeny.
Jednou z nich je, že exekútori musia mať povinne aspoň magisterské právnické vzdelanie. „Zvyšujeme kritériá na osoby, ktoré môžu vykonávať exekúcie. Prax ukazuje, že bakalárske vzdelanie nestačí,“ hovorí Žitňanská.
Doteraz stačil exekútorovi titul bakalára. Na začiatku činnosti komory nepotreboval ani ten. Stávalo sa, že sa takýmto spôsobom živil aj bývalý mäsiar. Po zmene zákona si všetci museli vzdelanie doplniť. Piati odmietli a z komory ich vylúčili.
Na budúci rok sa pravdepodobne bude meniť aj exekučný poriadok. „Prax ukázala, že určité ustanovenia treba novelizovať, lebo nie sú jasné a výstižné,“ povedala Žitňanská.
Časť exekútorov v praxi niektoré nejasné ustanovenia zneužíva. Napríklad oznamy o dražbách majetku musia vyvesiť na úradných tabuliach. Exekútori ich niekedy umiestňujú na zastrčených miestach, a bežný občan sa o dražbe ani nedozvie. K výhodnému nákupu sa dostanú iba dobre informovaní. (rp)
Exekútor pomôže s vymáhaním pohľadávky
Komora exekútorov začala pracovať v roku 1996. Úlohou exekútorov je vymáhanie pohľadávok. Podmienkou je, že pohľadávku uznal súd alebo samotný dlžník pred notárom. Exekútor sa za odmenu pokúša vymôcť veriteľovi čo najväčšiu časť dlhu. V prípade úspešného vymáhania patrí exekútorom zo zákona presne stanovený percentuálny podiel. Ten je 20 percent z vymáhanej hodnoty. Túto sumu vyplatí samotný dlžník. Okrem toho exekútorom patrí vyplatenie výdavkov súvisiacich s exekúciou. V praxi sa stáva, že sa veriteľ s exekútorom dohodne aj na inej odmene. Tá býva zvyčajne 10 percent z vymáhanej dlžoby.