
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
je ešte stále predčasné, v lete býva totiž každoročne menej pacientov a menej predpísaných liekov.
Platiť za návštevu lekára, za predpísanie liekov a za spracovanie receptu v lekárni sa začalo pred tromi mesiacmi. Všeobecnej zdravotnej poisťovni poklesol v júni v porovnaní s májom počet balení liekov o dva milióny. V máji si pacienti poisťovne vybrali v lekárňach 6,7 milióna balení liekov a v júni 4,5 milióna.
Ján Kochan z poisťovne tvrdí, že sa prejavilo najmä to, že chronicky chorí pacienti sa v máji liekmi predzásobili. Nárast predpísaných liekov zaznamenala poisťovňa aj v marci, keď sa predpokladalo, že zákon o zdravotnej starostlivosti začne platiť už v apríli.
Klesli aj náklady poisťovne na lieky, no pokles je menší, ako v prípade počtu predpísaných balení. Ľudia začali lacnejšie voľno predajné lieky kupovať radšej bez predpisu, čo sa očakávalo, a lekári dnes predpisujú najmä drahšie lieky. V máji zaplatila poisťovňa za lieky takmer 1,5 miliardy, v júni o pol miliardy menej. „Ak stojí anopyrin 18 korún, pri predpise lekárom zaň pacient zaplatí dve koruny a 16 korún uhradí poisťovňa. Dnes, však k tomu lieku za dve koruny musí prirátať aj 20 korún, ktoré zaplatí u lekára a 20 korún v lekárni, a radšej si ho kúpi sám za plnú sumu,“ vysvetlil hovorca poisťovne Milan Velecký.
Z 20-korunového poplatku, ktorý zaplatí pacient ulekára, si necháva lekáreň päť a poisťovňa 15 korún. „Všetky peniaze však v skutočnosti ostávajú príjmom lekárne, poisťovňa si o túto sumu iba znížila svoje záväzky voči lekárňam,“ povedal riaditeľ poisťovne František Valšek.
Nemocnica sv. Cyrila a sv. Metoda v Bratislave zarobila za tri mesiace na 50-korunových poplatkoch za deň hospitalizácie 898-tisíc korún a za výber 20 korún u lekárov 380-tisíc. „Na čo sme tie peniaze použili? Sme nedofinancovaná nemocnica, náklady na chod máme 45 miliónov a od poisťovne dostaneme 27 miliónov mesačne, takže sa ešte stále zadlžujeme,“ povedala zástupkyňa riaditeľa Anna Katuščáková. Pokles pacientov však nezaznamenali. Väčšie mestské nemocnice vybrali za tri mesiace na poplatkoch viac ako 1,5 milióna, malé nemocnice v obciach do pol milióna korún.
Lekári v ambulanciách za tri mesiace zarobili na poplatkoch okolo 7-tisíc korún. „Je to pozitívum pre ambulanciu aj pre našu prácu, máme asi o 20 percent menej pacientov, robí sa teda voľnejšie, pokojnejšie, aj pacienti by mali pocítiť, že majú lekári na nich viac času,“ povedal súkromný praktický lekár Dušan Lipták z Východnej.
Platiť u lekára budú musieť asi všetci
BRATISLAVA - Od poplatkov za zdravotnú starostlivosť boli doteraz oslobodení všetci občania, ktorých príjem nepresahuje výšku životného minima. Od budúceho roka však ministerstvo zdravotníctva navrhuje výnimku pre ľudí „v hmotnej núdzi“ zrušiť.
Po dohode s ministerstvom práce a sociálnych vecí budú títo ľudia dostávať novú dávku - príspevok na zdravotnú starostlivosť - a to 50 korún na mesiac. Ak je v hmotnej núdzi celá rodina, dostane svoju dávku každý člen. Minister zdravotníctva Peter Zajac hovorí, že 50 korún nákladov na osobu mesačne je „naozaj“ priemerné číslo. „U niekoho je to nula, u iného 250. Kto potrebuje, ten tých päťdesiat korún špeciálne určených na zdravotnú starostlivosť dostane.“ Zopakoval, že platenie má zabezpečiť, aby mali lekári dosť času na pacientov a aby boli peniaze na liečenie tých, ktorým ide o život.
Ministerstvá ešte nemajú jasno, či budú dávku dostávať aj zdravotne ťažko postihnutí ľudia. Dnes nemusia platiť poplatok v lekárni, no platia v ambulanciách a ak nepoberajú príspevky na kompenzácie, platia aj za pobyt v nemocnici. Ministerstvo práce tvrdí, že novú dávku nedostanú, ministerstvo zdravotníctva, že vec je ešte v štádiu rokovania. „Relevantný je teraz postoj, čo zaujme minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník,“ povedala Radoslava Miklášová z ministerstva zdravotníctva. (haj, ar)