
FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER
Novinári, ktorí jeho verejné vystúpenia mapujú pravidelne, sa zhodli, že pápež bol po prílete na tom zdravotne horšie ako napríklad počas júnovej cesty v Chorvátsku.
„Sledujeme Svätého Otca každodenne, pretože prenášame aj všeobecné audiencie, ktoré sú vždy v stredu. Spozorovali sme, že už niekoľko týždňov, možno mesiacov, sa celkový zdravotný stav Svätého Otca zhoršuje. Nebola to záležitosť len dnešného dňa (štvrtku, pozn. red.),“ povedala Stefania Spoarina z talianskej televízie Telepace. „Sprevádzala som ho počas cesty v Chorvátsku a Banja Luke, a tam to bolo niečo úplne iné.“
„Je to už viac ako rok, čo Svätý Otec na zahraničnej ceste nevládal prečítať svoj prejav, a to dokonca úvodný prejav,“ hovorí Frank Bruni, rímsky korešpondent New York Times, ktorý priletel so skupinou novinárov v lietadle s pápežom. „Stalo sa to v poslednom čase v Ríme a okolí Ríma, ale zahraničné cesty sú niečo iné - vždy sa na ne špeciálne pripravuje, zbiera sily. Teraz bol na dovolenke. (…) Preto tomu ľudia venujú takú pozornosť,“ hovorí.
Skusení „vatikanisti“ však hovoria, že slabosť v prvý deň cesty nie je novinkou. „Sprevádzame pápeža na každej ceste, a pomerne často sa stalo, že v prvý deň návštevy bol unavený, vyzeral horšie, a potom sa to zlepšilo,“ hovorí Spoarina.
O tom, či bol pápežov sprievod pripravený na možnosť, že pápež nedokončí svoj prejav, alebo nie, novinári len špekulujú. Slovenský člen jeho sprievodu Robert Urland však stál nablízku.
Včera počas omše v Banskej Bystrici vyzeral Ján Pavol II. mocnejší - jeho slovenčina bola zrozumiteľnejšia ako vo štvrtok. Homíliu však prečítal namiesto neho kardinál Jozef Tomko. Zlepšenie zdravotného stavu pápeža potvrdil aj biskup Rudolf Baláž, ktorý s ním včera slúžil omšu.
Zdravotný stav pápeža má v posledných rokoch rôzne fázy. „Pamätám sa, že vlani v Azerbajdžane tiež bola podobná situácia, Svätý Otec nečítal sám svoje prejavy, ale o niekoľko mesiacov pri návšteve Poľska sám zišiel po schodoch lietadla, a sám prednášal prejavy,“ hovorí kňaz Jan Król, ktorý prišiel so skupinou poľských novinárov.
Výkyvy zdravotného stavu súvisia zrejme s liečbou Parkinsonovej choroby. Vedúci kliniky pre liečbu Parkinsonovej choroby v Miláne Gianni Pezzoli včera pre taliansku agentúru Adnkronos povedal, že 83-ročný pápež sa možno chcel vyhnúť pôsobeniu silných liekov na svoje mentálne schopnosti.
„Zdá sa, že pápež prestal užívať lieky proti Parkinsonovi. Na jeho tvári už nebadať typické mimovoľné pohyby, ktoré tieto lieky obyčajne spôsobujú,“ povedal lekár. Podľa neho by „niekto s jeho stavom mal denne pracovať maximálne dve hodiny“.
Fázy lepšieho a horšieho zdravotného stavu sú podľa docenta Františka Cibulčíka z ambulancie na liečbu parkinsonizmu v Bratislave-Ružinove príznačné pre komplikované štádium choroby. „Dlhodobé užívanie levodopy (látky, ktorú obsahujú lieky proti Parkinsonovej chorobe) má bohužiaľ závažné vedľajšie účinky. Stav kolíše v závislosti od podávania liekov,“ povedal pre SME. V skorších štádiách choroby sa podľa neho liekmi dá dokonca stav pacienta nastaviť tak, že je lepší vtedy, keď to pacient najviac potrebuje. „Ako choroba pokračuje, u väčšiny pacientov sa to prestáva dariť,“ povedal.
Počas celej cesty na Slovensku je v pápežovej blízkosti jeho osobný lekár, na miestach stretnutí s veriacimi sú pripravené vrtuľníky a sanitky. Pripravené sú aj nemocničné izby.