Brusel 11. septembra (TASR) Holandský minister zahraničných vecí Jaap de Hoop Scheffer je hlavným favoritom na post generálneho tajomníka NATO, z ktorého na konci roka odchádza George Robertson.
Hoci Kanada má záujem, aby sa šéfom aliancie stal jej vicepremiér John Manley, a kanadský minister zahraničia v noci nadnes aktívne loboval vo Washingtone, predstavitelia NATO upozorňujú na dôležitú výhodu holandského kandidáta: post generálneho tajomníka, teda politického šéfa aliancie, patrí tradične Európanovi, zatiaľ čo najvyšším veliteľom spojeneckých síl býva Američan. Európski spojenci by len neradi túto tradíciu menili.
Robertson oznámil úmysel odísť z funkcie po skončení štvorročného mandátu v januári, hoci pravidlá mu umožňujú ostať na čele NATO ešte piaty rok. Bývalý britský minister obrany má však iné plány a údajne sa stane viceprezidentom telekomunikačnej spoločnosti Cable and Wireless PLC.
Hneď po Robertsonovom oznámení sa rozbehla diskusia 19 spojencov o novom generálnom tajomníkovi, ktorá práve vrcholí. Podľa diplomatov aliancie bude meno Robertsonovho nástupcu známe do niekoľkých týždňov.
Vybrať nového generálneho tajomníka musí konsenzom všetkých 19 členských krajín aliancie, pričom ide o neformálny proces bez oficiálnych kandidátov. Kandidáti len zriedka deklarujú svoj záujem na verejnosti a aj vlády sa veľmi diskrétne vyjadrujú o svojej podpore.
Za dôkaz rastúcich šancí Scheffera možno považovať verejnú podporu, ktorú mu v stredu deklarovala belgická vláda. Je veľmi otvorený a je diplomat, a to je dôležité. Dokáže počúvať iných, povedal šéf belgickej diplomacie Louis Michel. Aj sám Robertson označil Scheffera za vynikajúceho kandidáta.
Hoci v najvyššej politike nemá mnoho skúseností, na kolegov v NATO zapôsobil 55-ročný holandský minister svojím pragmatickým štýlom a oddanosťou modernizovať alianciu. V 80. rokoch pracoval Scheffer na holandskej misii pri NATO, minulý rok sa stal členom vlády.
Jeho výhodou je, že pochádza z Holandska, ktoré sa aj v irackej kríze zachovalo veľmi pragmaticky nerozhnevalo svojimi postojmi ani USA ani kľúčových európskych partnerov, ktorí boli proti vojne - Nemecko a Francúzsko.
Podľa diplomatov aliancie by dokázal Holanďan lepšie zabezpečiť spoluprácu medzi NATO a EÚ, keďže jeho krajina je členom oboch zoskupení, na rozdiel od kanadského kandidáta.
Donedávna bola medzi kandidátmi na post šéfa NATO aj nórska ministerka obrany Kristin Krohn-Devoldová, jej taliansky kolega Antonio Martino či európsky komisár Portugalec Antonio Vitorino. Z rôznych príčin však nezískali podporu všetkých spojencov.
Úlohou nového generálneho tajomníka NATO bude okrem iného pokračovať v transformácii a modernizácii aliancie a dozerať na hladké začlenenie siedmich nových krajín, vrátane Slovenska, ktoré vstúpia na jar budúceho roka.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel