Bratislava 10. septembra (TASR) - Vo vládnej správe o pripravenosti na čerpanie fondov z Európskej únie (EÚ) sa konštatuje, že SR je na 100 % pripravená na vyjednávanie s Európskou komisiou (EK) o Rámci podpory Spoločenstva (CSF). To bola podmienka na to, aby sa 25. septembra 2003 v Bruseli začal a zavŕšil proces negociácií.
Podpredseda vlády SR Pál Csáky na margo vládou schválenej správy ďalej oznámil, že výrazné zlepšenie oproti situácii v posledných týždňoch zaznamenala najmä príprava administratívnych kapacít na jednotlivých ministerstvách a príprava základných dokumentov na čerpanie štrukturálnych a Kohézneho fondu. Potvrdil, že sú pripravené tvrdé termíny aj pre prijatie ďalších interných dokumentov, ktoré očakávajú koneční prijímatelia finančnej podpory zo štrukturálnych a Kohézneho fondu EÚ. Do konca septembra budú pripravené manuály pre tých, ktorí budú pripravovať projekty, vrátane vzorových projektov, povedal P. Csáky a zdôraznil: "Chceme urýchliť tento proces, a to tak, aby sme už v októbri mohli vyhlásiť výzvy pre predkladateľov týchto projektov respektíve pre konečných prijímateľov finančnej pomoci z eurofondov."
Spomínaná správa o pripravenosti SR na čerpanie prostriedkov z predvstupových a povstupových fondov EÚ k 31. augustu 2003, ktorá bola na dnešnom rokovaní kabinetu schválená s pripomienkami, mapuje doterajší proces kontrahovania, nakoľko aj po vstupe SR do EÚ bude v rámci schválených Finančných memoránd dobiehať financovanie z predvstupových fondov EÚ. Materiál upozorňuje aj na prípadné riziká pri čerpaní peňazí z eurofondov po 1. máji 2004, nakoľko boli v minulosti, v rokoch 1999 až 2000, odhalené neúplné projekty, ktoré sa uchádzali o financovanie v rámci Finančného memoranda 2001. Medzi projektmi boli schválené a posunuté na finančnú pomoc z programu PHARE aj projekty, ktorým z titulu nevysporiadania vlastníckych vzťahov chýbalo stavebné povolenie. V niektorých prípadoch projekt z oblasti dopravnej infraštruktúry, zaradený do procesu kontrahovania, nezískal podporu samospráv respektíve občanov v miestnom referende.
Aby sa ďalej mohla SR uchádzať o zdroje programu PHARE, musí po vstupe do EÚ získať akreditácie pre rozšírený decentralizovaný implementačný systém (EDIS). Ak SR nesplní podmienky na udelenie, predvstupová finančná pomoc môže byť zablokovaná.
Agentúra SAPARD, uvádza sa v správe, od apríla 2002 do augusta 2003 prijala 511 žiadostí s nárokom na účasť eurofondov. Z nich odobrila 222 žiadostí, čo bolo 54 % z disponibilných zdrojov na roky 2000 až 2001. Vlani bola problémom pri implementácii projektov dotačná politika, nedostatok voľných peňazí u podnikateľov a neústretovosť súkromných bánk pri požičiavaní peňazí. Na financovaní rozvojových projektov sa okrem eurofondov zúčastňuje štátny rozpočet a vlastnými zdrojmi respektíve úverom z banky aj konečný prijímateľ.