BRATISLAVA 10. septembra (SITA) - V napĺňaní administratívnych miest potrebných na zabezpečenie čerpania prostriedkov zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu zaznamenalo Slovensko v mesiacoch júl a august tohto roka výrazný pokrok. Konštatuje to Správa o pripravenosti na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu, ktorú v stredu schválila vláda. Z celkovo 1 311 štátnozamestnaneckých miest, ktoré majú administratívu čerpania z fondov zabezpečovať, zostávalo ku koncu augusta neobsadených celkom 268 pozícií. Správa však konštatuje, že je potrebné sa zamerať na zníženie fluktuácie týchto pracovníkov, čomu má napomôcť pokračujúca reforma vo verejnom sektore, ako aj pripravovaný návrh o zlepšení odmeňovania zamestnancov pôsobiacich v oblasti administrácie čerpania z povstupových fondov.
Nedostatky v personálnej oblasti správa konštatuje len pri troch rezortoch, keď napríklad na Ministerstve školstva SR zatiaľ nie je obsadené ani jedno miesto na oddelení finančného riadenia pre Európsky sociálny fond. Odporúčanie poslednej správy zvýšiť počet plánovaných pracovných miest nevypočuli zase na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstve životného prostredia SR.
Hodnotiaca správa, ktorej predkladateľom je podpredseda vlády pre európsku integráciu Pál Csáky, napriek skonštatovanému zlepšeniu v personálnej oblasti v etape prípravných prác a programovacej fáze nabáda k zvýšeniu súčasnú administratívnu kapacitu.
Poponáhľať sa však budeme musieť s informačným monitorovacím systémom. Z dôvodu zrušenia pôvodného tendra Delegáciou Európskej komisie v novembri 2002 je totiž v súčasnosti nevyhnutné vypracovať aspoň minimálnu verziu systému. Správa preto navrhuje rozčleniť práce pri budovaní monitorovacieho systému na dve etapy - minimálny systému, ktorý sa vytvorí a implementuje do 1. januára budúceho roku a dobudovanie komplexného systému, ktorý pri úspešnom tendri môže byť sfunkčnený do júna 2004.
Správa tiež pre úspech Slovenska pri čerpaní prostriedkov z eurofondov predpokladá precízny výber projektov podľa jednotlivých operačných programov, z hľadiska času začiatku, ich realizácie a výšky požadovanej podpory z povstupových fondov Európskej únie a zapojenie partnerov do fázy programovania.