
V dokončenej časti novej školy s devätnástimi triedami začali od 3. septembra výučbu len v triedach pridelených pre maďarskú ZŠ. Triedy pridelené slovenskej ZŠ ostali prázdne a rodičia presadzujúci osamostatnenie slovenskej školy sú rozhodnutí deti do novej budovy nepustiť. FOTO TASR - SVATOPLUK PÍSECKÝ
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC - Spor o využívanie priestorov novej školskej budovy v Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov trvá a naberá na intenzite.
Približne stopäťdesiat rodičov žiakov základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským si vynútilo zmenu programu v pondelkovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Od primátora Istvána Pásztora chceli vysvetlenie, prečo zastupiteľstvo prijalo uznesenie, v ktorom žiadalo Okresný úrad v Trebišove, aby nová budova bola rozdelená na polovicu medzi žiakov základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským a školy s vyučovacím jazykom maďarským.
Prednosta okresného úradu János Juhász totiž napriek augustovej ústnej dohode všetkých strán, že do novej budovy pôjde maďarská škola a slovenská ostane v starých priestoroch, ktoré sa budú rekonštruovať, svoj postoj nečakane zmenil. Nariadil, že devätnásť tried nového pavilónu sa rovným dielom rozdelí medzi prvé až štvrté ročníky oboch škôl.
V novom pavilóne sa učia len žiaci maďarskej školy, triedy pre slovenskú časť sú zatiaľ prázdne. Rodičia nemienia ustúpiť a chcú, aby slovenská škola ostala pokope v starých priestoroch. Podľa predsedníčky rady školy Marty Čarnakovičovej sa obávajú, že sa tým vytvoria podmienky na maďarizáciu a deti sa nenaučia po slovensky. Až deväťdesiat percent žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským je totiž maďarskej národnosti.
Prednosta Juhász na zasadnutí zastupiteľstva zdôvodňoval porušenie dohody potrebou dodržiavať zákony a stanoviskom okresného hygienika, ktorý nedal súhlas na presťahovanie všetkých 650 žiakov maďarskej školy do terajších priestorov.
Škola totiž ešte nie je dokončená. Jeden pavilón je rozostavaný a na jeho dobudovanie treba približne 50 miliónov korún. Spolu s primátorom Pásztorom obhajoval prednosta svoje riešenie ako najvhodnejšie, pretože podmienky pre ročníky jeden až štyri sú v starých priestoroch nevyhovujúce. Obaja navrhovali akceptovať súčasný stav, žiadať vládu o prostriedky na dokončenie školy a potom hľadať definitívne riešenie.
Poľutovanie nad nedodržaním dohody vyjadril aj prednosta Krajského úradu v Košiciach Štefan Vranovský, ktorý navrhol stavebne upraviť triedy tak, aby sa v nich mohli ešte pred dokončením celej školy učiť všetci maďarskí žiaci. „Problém nevidím ako maďarsko-slovenský, ale ako maďarsko-maďarský,“ povedal krajský prednosta.
V najzložitejšej situácii je teraz vedenie ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským, ktoré má od štátnej správy jednoznačný pokyn presunúť žiakov ročníkov jeden až štyri do nových priestorov. Predsedníčka Združenia rodičov školy Jolana Siládiová však povedala, že ich deti sa tam učiť nebudú a rodičia sú pripravení aj na tvrdšie nátlakové akcie.
Pôvodne rodičia žiakov zo slovenskej školy chceli, aby nová budova bola pridelená ich deťom. V záujme upokojenia verejnej mienky a ukončenia približne ročného sporu však podľa Siládiovej pristúpili na kompromisnú dohodu, ktorú nakoniec nedodržali. (tasr)