
Český reprezentant Martin Lébl smečuje cez bulharský dvojblok Ivajla Stefanova (vľavo) a Nikolaja Želazkova v pondelňajšom zápase majstrovstiev Európy volejbalistov v Ostrave. Česko vyhralo nad Bulharskom 3:1. FOTO - ČTK
OSTRAVA - Na 22. európskom šampionáte volejbalistov v Ostrave bol včera prvý voľný deň. Po odohraní deviatich zápasov v oboch skupinách sa pred rozhodujúcimi dvoma hracími dňami vykryštalizovali favoriti: Rusko v prvej, Taliansko a Juhoslávia v druhej skupine, ktorí ešte neokúsili trpkosť prehry.
Po dvoch prehrách s Holandskom (0:3) a Ruskom (1:3) si konečne zlepšili náladu aj slovenskí volejbalisti víťazstvom nad Slovinskom 3:2. Naši nastupovali na palubovku ako favoriti a aj keď úlohu víťazstvom splnili, výkonom príliš nenadchli. To neveští nič dobré pred rozhodujúcimi súbojmi s Českom dnes o 17.00 h a zajtra s Bulharskom o 14.00 h. Ak chcú skončiť v skupine do 4. miesta, musia ešte minimálne jedno stretnutie vyhrať, ak sa im to nepodarí, po zápasoch v skupinách pocestujú domov.
So Slovinskom víťazstvo doslova vydreli, hráči sa v celom zápase evidentne trápili. Prečo to tak bolo, snažil sa nájsť odpoveď tréner Peter Kalný: „Slovinci sú nesmierne nepríjemné družstvo, ktoré hrá trpezlivo a veľmi dobre v obrane v poli. Ak by sme si trocha lepšie prihrali, tak by sme ich asi usmečovali. S nimi sa jednoducho nemožno ťahať za prsty, nedá sa mäkko útočiť. V druhom a treťom sete sme to, našťastie, otočili, lenže potom naša obrovská snaha vo štvrtom sete vyústila do chýb, a to rozhodlo, že sa musel hrať tajbrejk. V ňom, aj keď to opticky možno nevyzeralo, sme dobre takticky servovali a vytvorili sme si pozíciu, aby sme súpera ubránili. Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Slovinci nemali čo stratiť, hrali o triedu lepšie než prvé dve stretnutia.“
Včera bol na šampionáte voľný deň. S loptou trénovali iba tí, ktorí sa dosiaľ na ihrisko veľmi nedostali, ostatní aktívne oddychovali - predpoludním v posilňovni, popoludní regenerovali. O dnešnom súperovi tréner Peter Kalný povedal: „S Čechmi sa z častých vzájomých zápasov veľmi dobre poznáme, bude to boj nervov. V dnešnom volejbale sa ako rozhodujúci ukazuje servis. Česi v pondelok zvládli ťažkého súpera Bulharsko. Hrajú doma, sú vystavení obrovskému tlaku. Ak si dokážeme navodiť uvoľnenú atmosféru, môžeme s nimi hrať vyrovnanú partiu a potrápiť ich. Dokázali sme to na turnaji v Taliansku, kde sme ich zdolali 3:2.“ (tasr)