Bratislava 9. septembra (TASR) - V súvislosti so vstupom SR do Európskej únie (EÚ) sa zrejme záujem o Slovensko ako o destináciu turistického ruchu vo väčšej alebo menšej miere ako doteraz zvýši. To je dôvod na posilnenie dopravy smerom na stredné a východné Slovensko, rozšírenie služieb na voľný čas a skvalitnenie práce v ubytovacích a reštauračných zariadeniach.
Také sú i najzávažnejšie výhrady zahraničných návštevníkov z ČR, Poľska, Holandska, Ruska a Rakúska, ktorí v slovenských horách, kúpeľoch, historických regiónoch i hlavnom meste Bratislave absolvovali pobyt a mienia sa tam vrátiť. Zhodli sa na tom zástupcovia zastúpení Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) v spomínaných štátoch, ktorí dnes v Bratislave zhodnotili svoju činnosť a naznačili plány do budúcnosti. Zahraničné zastúpenia agentúry totiž pre touroperátorov, cestovné kancelárie a ďalšie subjekty cestovného ruchu propagujú turizmus v SR a podieľajú sa tak na zvyšovaní príjmov zo zahraničného CR.
Vedúci zastúpenia SACR vo Varšave Ján Bošnovič vyzdvihol, že Poľsko je po ČR v rebríčku návštevnosti SR na 2. mieste, pričom vlani podiel poľských turistov na celkovej návštevnosti SR bol viac ako 20 %. Po Nemecku je pre Poliakov najvyhľadávanejšou destináciou Slovensko. V roku 2002 pobyt v horských strediskách, kúpeľoch a historických regiónoch absolvovalo 900 000 Poliakov. Návšteva pápeža Jána Pavla II. v slovenských mestách, upresnil, priláka 250 000 poľských turistov.
Dôkazom toho, že spolupráca kancelárie SACR v Moskve s tamojšími touroperátormi sa rozbehla dobre, je fakt, že ubytovne vo Vysokých Tatrách boli v zime preplnené klientelou z Ruska a stredoázijských republík. Vlani ich pobudlo v SR takmer 22 500. Na základe prieskumu požiadaviek potenciálnych návštevníkov z Ruska vyplynulo, že až 47 % z nich preferuje vyšší štandard ubytovania aj dopravy, predovšetkým leteckej. Za 7 mesiacov 2003 prišlo z Ruska na Slovensko 10 700 osôb. Prežili dovolenku na horách, pri jazerách a v mestách. Okrem lyžovačky v Tatrách a liečebných pobytov v kúpeľoch Piešťany vysielali deti do letných táborov. Ruský turista však po prílete na letisko v Bratislave nemá dopravný spoj na stredné a východné Slovensko a musí prenocovať v Bratislave, čo by sa podľa Klaudie Vyskočilovej zo SACR v Moskve mohlo zmeniť aj vďaka čerpaniu eurofondov na rozvoj dopravy po vstupe SR do EÚ.
Podľa slov Kataríny Horskej zo zastúpenia SACR vo Viedni je destinácia SR na rakúskom trhu CR stále žiadaná. V 1. štvrťroku 2003 sa medziročne zvýšil počet návštevníkov Slovenska z Rakúska o 4,7 % a prenocovaní o 7,5 %. Rakúski návštevníci najčastejšie cestujú na jeden deň do Bratislavy za operou a oddychujú v kúpeľoch. Rovnako ako ruskí turisti kritizujú dvojité ceny v zariadeniach CR, čo považujú za diskrimináciu zahraničného návštevníka.
Riaditeľka SACR Ivana Magátová informovala, že v roku 2004 sa plánuje zriadiť kancelária SACR v Bruseli, na Ukrajine a v Londýne, realita sa však bude odvíjať od finančných možností.