
FOTO - TASR
schvaľuje vývoz vojenského materiálu. Podľa neho toto riešenie podporia všetky zmluvné strany.
Komisia vyrubila firme DMD Mobiltec pokutu stotisíc korún za neoprávnený vývoz Aligátora do Spojených arabských emirátov. Firma totiž získala licenciu na vývoz len do Nemecka, kde sa malo vozidlo preskúšať a následne doviezť späť. Na údiv štátnych úradníkov sa však v marci objavilo na veľtrhu v Abú Dhabí.
V súčasnosti je už tento jediný funkčný prototyp opäť na Slovensku.
Pokuta, ktorú DMD Mobiltec dostal, je najnižšia, akú mu podľa platnej legislatívy mohla komisia udeliť. Podľa zákona o obchodovaní s vojenským materiálom sa výška pokuty pri porušení vývoznej licencie pohybuje od stotisíc do päť miliónov korún. Majoritným akcionárom firmy DMD Mobiltec je spoločnosť DMD FIN, ktorá sa pri úsilí štátu o ovládnutie holdingu vymkla spod kontroly.
Na projekte Aligátor sa podieľalo spolu päť zmluvných partnerov. Okrem spoločnej zmluvy majú títo partneri pouzatvárané aj dvojstranné zmluvy, ktorých znenie ostatné zainteresované strany nepoznajú. Neoprávnený vývoz vozidla do emirátov z nich napadla iba obchodná spoločnosť Kerametal. Tá mala s DMD Mobiltec podpísanú zmluvu o predaji vozidla a jeho vývoz do emirátov označila za neoprávnené nakladanie s cudzím majetkom, vzniesla podozrenie aj z úniku utajovaných informácií a neoprávneného poskytnutia dokumentácie k vozidlu.
Vývoj obrneného vozidla stál 210 miliónov korún, podiel Kerametalu je 79 miliónov, DMD Mobiltec, vtedy ešte ZTS TEES Defence vložil 52 miliónov, ministerstvo hospodárstva 69 miliónov a zvyšok ministerstvo obrany.
TOMÁŠ KURTANSKÝ