BRATISLAVA - V súvislosti s privatizáciou Slovenskej poisťovne hrozí, že štát sa dostane do právneho sporu s odmietnutými záujemcami. TBI Holding a Clal Insurance Enterprise Holdings sú nespokojní s tým, že sa nedostali do užšieho výberu záujemcov o najväčšiu slovenskú poisťovňu. Preto prostredníctvom právnika oslovili ministerstvo privatizácie, ale aj ďalších predstaviteľov štátu s tým, že ak nebudú zaradení do užšieho výberu, podniknú „všetky právne kroky, ktoré majú k dispozícii na ochranu svojich práv“.
Ako sa uvádza v liste, ktorý v mene oboch spoločností a ich akcionárov - izraelskej Kardan Group, Deutsche Bank a Európskej banky pre obnovu a rozvoj - poslal právny zástupca, záujemcovia boli „šokovaní a ohromení“ skutočnosťou, že napriek splneniu všetkých podmienok výberového konania neboli zaradení do užšieho výberu spoločností, ktorým bude umožnená hĺbková kontrola v poisťovni. Komisia vybrala ako najlepšie ponuky Allianzu, La Fondiarie, Eureka a štvrtej spoločnosti, ktorá si neželala byť menovaná. Podľa informácií SME by to však mala byť holandská poisťovňa Aegon.
„V porovnaní s ostatnými ponukami mal byť dokument Prejavenie záujmu predložený mojimi klientmi zaradený medzi najlepšie,“ uvádza sa v liste. Podľa odmietnutých záujemcov (jednu ponuku dal TBIH sám a druhú spoločne s Clal) ich ponuka mala byť zaradená medzi najlepšie vo všetkých kategóriách (cena, finančná sila, skúsenosti v SR, reputácia vo svete a ďalšie), a preto im nie je jasné, ako mohla komisia dospieť k svojmu záveru.
„Pokiaľ nedošlo k nešťastnej chybe, takáto očividná absurdnosť a svojvoľnosť rozhodnutia komisie núti položiť si vážne otázky týkajúce sa schopnosti komisie realizovať nezaujaté a profesionálne vedené výberové konanie,“ píše sa v liste. Komisia podľa listu stratila svoje dobré meno, poškodila práva investorov a ohrozila dobré meno Slovenska ako krajiny s možnosťou investovania pre západných investorov.
Iný názor má ministerstvo privatizácie. „Nešlo o takú dobrú ponuku, aby mohla konkurovať štyrom vybraným spoločnostiam. Vybrané ponuky vysoko predstihovali tie ostatné,“ vyhlásil hovorca ministerstva Róbert Merva. Podľa výšky ponúknutej ceny boli TBIH a Clal štvrtí v poradí, ale rozdiely medzi ponúknutou cenou boli len minimálne. TBIH bol na tom horšie z pohľadu finančnej sily. Základné imanie samotného TBIH je len 17 miliónov dolárov, kým prvý v poradí má 33 miliárd. „Finančná sila bola jedným z hlavných kritérií. Posledný vybraný má základné imanie 1,1 miliardy dolárov,“ povedal Merva. Ako dodal, TBIH na rozdiel od ostatných záujemcov nemal rating a stratégia, ktorú v ponuke načrtol, bola ohodnotená ako dobrá, nie ako vynikajúca.
Podľa Mervu sťažnosť odmietnutých investorov by nemala narušiť priebeh privatizácie Slovenskej poisťovne. „Normálne to pokračuje ďalej, na budúci týždeň začnú investori hĺbkové kontroly.“ Ministerstvo v súčasnosti s poradcom - spoločnosťou Delloite&Touche - vyhodnocuje, akým spôsobom bude na celú situáciu reagovať.
GABRIEL KÁDASI