
Švédsko ponúklo Maďarsku trojročné stíhačky JAS 39 Gripen, ktoré zatiaľ lietajú len vo švédskych vzdušných silách. Zakúpila ich iba Južná Afrika. FOTO - REUTERS
a mesiace sa hovorilo, že je ruka v rukáve.
Lenže potom vystúpil minister hospodárstva György Matolcsy s ekonomickými argumentmi. Zrazu sa smer vetra obrátil. Kancelária premiéra podporila jeho dôvody a zrodilo sa bezprecedentné riešenie: Maďarsko sa ako prvý člen NATO rozhodlo modernizovať vzdušné sily ťažko predajnými i keď špičkovými švédskymi strojmi JAS 39 Gripen. USA týmto rozhodnutím stratili monopol v NATO, kde sa stíhačky F-16 už osvedčili aj v akcii.
Po maďarskom rozhodnutí sa totiž rapídne zvyšujú šance gripenov v tendroch ostatných východoeurópskych krajín, ktoré sú vzhľadom na členstvo alebo vidinu členstva v aliancii nútené modernizovať svoje letectvo (napríklad Česi budú o svojich lietadlách rozhodovať túto jeseň).
USA neponúkli maximum
Spojené štáty pred rokom svojou ponukou odradili Budapešť od modernizácie sovietskych stíhačiek MiG. Pravda, mohli prísť aj s lepšou ponukou ako stíhačkami staršími o 20 rokov a o jednu generáciu za gripenmi a pritom drahšími. Mali však jediný tromf: ide o výzbroj osvedčenú v boji, používanú v NATO. To, že vedúca veľmoc v NATO - ponuku prezentovala vláda, nie výrobca Lockheed Martin - neponúkla Maďarsku viac, tak trochu napovedá, že aliancia nekladie príliš vysoké nároky na operatívnosť maďarských vzdušných síl. Podľa Budapešti stačí, keď si Maďarsko zaistí obranu vlastného vzdušného priestoru. Tak prečo neprijať výhodnejšiu ponuku Švédov, ktorí boli ochotní priviesť do Maďarska stámiliónové investície, len aby prelicitovali americký návrh a presadili sa v NATO?
„Európskosť“ Maďarov
Toto logické riešenie však ešte dlho nebolo samozrejmé. Všetky predchádzajúce posudky zneli v prospech F-16 vrátane posudku bezpečnostného kabinetu. Obrat nastal asi pred mesiacom. Švédsko na základe predbežnej dohody z roku 1995 medzi výrobcom SAAB AB a predchádzajúcou maďarskou vládou už investovalo v Maďarsku 450 miliónov dolárov a plánované investície na 600 milliónov bolo ochotné rozšíriť o ďalších 300. Vláda, ktorá vlastne ešte nevie, odkiaľ vezme peniaze na modernizáciu armády, napokon neodolala medovému motúzu.
Rozhodnutím bezpečnostného kabinetu sa Maďarsko ešte k ničomu nezaviazalo - nákup musí popísať vláda aj parlament. Ozvali sa aj hlasy, že vláda dokázala svoju európskosť. Podľa opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) pondelkové rozhodnutie jednoznačne znamená odmietnutie amerického návrhu.
Rozhodnutie schvaľujú všetky politické strany. Padlo však za nejasných okolností. Nerozhodovalo sa tendrom, len na základe porovnávacích štúdií. Tie nikdy nevyslovili verdikt, obsahovali iba body za a proti.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ