Utečencov minulý pondelok presunuli na austrálsku vojnovú loď Manoora. Podľa súdneho nariadenia majú byť dopravení na austrálsku pôdu do piatka. Austrálsky minister prisťahovalectva a pre otázky národnostných kultúr Philip Ruddock zdôraznil, že vláda zo svojho postoja nezľaví. Miesto toho majú utečenci putovať ďalej do Papuy-Novej Guiney. Doraziť by tam mali v priebehu dneška.
Federálny sudca Tony North dal za pravdu právnikom, ktorí tvrdili, že utečenci sa dostali pod austrálsku správu tým, že boli dopravení na palubu lode austrálskeho námorníctva a že mali dostať právo požiadať o legálnu pomoc. Podľa vládnych právnikov utečenci toto právo nedostali, keď kapitána Tampy prinútili, aby ich dopravil k Austrálii, a nie do Indonézie, z ktorej vyplávali na indonézskom plavidle.
Premiér John Howard odmietol prijať na austrálsku pôdu skupinu, v ktorej sú hlavne Afganci a niekoľko Palestínčanov a Srílančanov. Miesto toho dohodol, že utečencov prijme čiastočne Nauru a Nový Zéland, kam majú byť dopravení z medzistanice na Papuu-Novú Guineu. Tam cesta potrvá niekoľko dní, čo dáva vláde ďalší čas na boj so súdnymi orgánmi. Austrália je ochotná niesť náklady za pobyt utečencov na Nauru.
Ostrovná republika Nauru znovu potvrdila ochotu utečencov prijať. Utečenci majú v týchto krajinách požiadať o azyl a Austrália chce prijať len niektorých z tých, ktorým bude priznaný status utečenca. Na lodi Manoora je okrem tejto skupiny aj ďalších asi dvesto utečencov z inej indonézskej lode, ktorých sa posádka ujala v piatok. Nich sa súdne rozhodnutie netýka. Podľa pôvodného plánu mali byť dopravení na Nauru.
(čtk)