Dôvodom je ochrana českých hraníc proti nelegálnym migrantom.
Česká strana uvažuje aj o tom, že prehodnotí vzájomnú dohodu o dlhodobom bezvízovom pobyte. Vyplynulo to z rozhovoru, ktorý SME poskytla Marie Masařyková z Ministerstva vnútra ČR, a z dostupných informácii na internetovej stránke tohto ministerstva.
Česká vláda 10. januára 2001 prijala analýzu o uplatňovaní dohody medzi vládou ČR a SR o zrušení vízovej povinnosti z roku 1992. Analýza sa zamerala na vnútornú bezpečnosť štátu a opodstatnenosť súčasného znenia bezvízovej dohody, ktorú považuje česká strana za nadštandardnú. Zmeny sú podľa českej strany potrebné predovšetkým pre stále výraznejšiu nelegálnu migráciu na slovensko-českej hranici a rastúcu trestnú činnosť v prihraničných oblastiach.
Traja českí ministri (vnútra, zahraničných vecí a sociálnych vecí) by mali začať so slovenskou stranou rokovať o prípadných zmenách v dohode. O výsledkoch rokovaní so slovenskou stranou majú českí ministri informovať vládu do 30. júna 2001.
Súčasná dohoda umožňuje občanom vstupovať na územie druhého štátu „na ktoromkoľvek vhodnom mieste“. Výrazne to sťažuje ochranu hraníc a uľahčuje prácu prevádzačov. Pomerne nízky počet zadržaných nelegálnych migrantov na tomto úseku hraníc je v rozpore s vysokým počtom zadržaných na česko-nemeckej hranici.
Česká republika sa preto pokúsi presadiť, aby českí a slovenskí občania mohli prekračovať štátnu hranicu výhradne na hraničných priechodoch.
Slovenskí občania podľa dohody z roku 1992 môžu zostať v ČR neobmedzene dlhý čas. Slovensko však od českých občanov vyžaduje povolenie na dlhodobý pobyt. Česká strana preto konštatovala, že bezvízová dohoda nebola uplatnená rovnakým spôsobom a je potrebné skúmať možnosť zmeny bezvízovej dohody, pokiaľ ide o čas a účel bezvízového pobytu.
MAREK CHORVATOVIČ