
Vystavovaná hydina musí byť zdravá, v dobrej kondícii a dokonale upravená. FOTO – (AR)
Samotná príprava čistokrvných zvierat na výstavné podujatia začína odchovom v skorých jarných mesiacoch. Zvieratám treba vytvárať vhodné životné prostredie, podávať kvalitné krmivo, sledovať ich zdravotný stav. V optimálnych podmienkach dorastú do požadovanej veľkosti, hmotnosti aj typu a v septembri môže chovateľ vyberať tie, čo majú najbližšie k štandardu plemien. Dobrý zdravotný stav je pritom prvoradou podmienkou.
Zároveň pripravuje zvieratá na hodnotenie. Králiky, hydinu aj holuby zvyká na výstavný postoj – musí byť dokonalý, aby vynikli všetky prednosti zvieraťa. Hydinu, ktorá sa doposiaľ pohybovala voľne vo výbehu alebo voliére, je potrebné navykať na pobyt vo výstavnej klietke. Dôležitý je pritom postupný nácvik, keď chovateľ zatvára zvieratá do klietky na jednu až dve hodiny. Neskôr tento čas predlžuje. Len tak možno predísť stresovým situáciám, ktoré by zmarili celoročné úsilie chovateľa. Zvieratá by sa nepredviedli v plnej kráse, navyše stresy môžu poznačiť ich kondíciu, úžitkovosť, prípadne aj reprodukčné vlastnosti.
Pred samotnou výstavou chovateľ zvieratám dôkladne očistí perie alebo srsť. Skontroluje prístupné sliznice, ktoré majú byť svetloružovej farby, hladké a lesklé, bez zvláštneho výtoku. Z očných kútikov, okolia nosových otvorov, ústnej dutiny a pohlavných orgánov odstráni nečistoty. Z ušníc vytrie ušný maz.
Pridržiavať sa treba aj odporúčaných veterinárnych opatrení, ktoré majú zabrániť uhynutiu, poraneniu zvieraťa a predovšetkým šíreniu nákazlivých ochorení. Po návrate z výstavy je dôležité skontrolovať stav zvierat a umiestniť ich na niekoľko dní do karantény. (inš)