V 32. týždni bola uverejnená informácia o ochrane proti mínerke pórovej mechanickým spôsobom, a to prikrývaním porastov netkanými textíliami, ktoré treba ponechať na poraste minimálne do konca septembra. Rojenie jesennej generácie bolo možné pozorovať, v závislosti od zrážok a teplôt, už koncom augusta. V tomto roku sa zistili prvé jedince už v tretej dekáde augusta, avšak hromadný výskyt sa potvrdil až v tomto období. Prítomnosť dospelcov v poraste je možné zistiť podľa vpichov na špičkách listov póru. Jesenná generácia lieta pri priaznivom počasí ešte aj v slnečných októbrových dňoch. Pri póre, najmä keď je nahŕňaný, škodca dlho uniká pozornosti. Väčšinou sa nájde až pri zbere počas októbra, kedy sa už kuklí.
Chemická ochrana je potrebná len v miestach pravidelných výskytov a spôsobovaných škôd. Dospelce sú zasiahnuteľné iba v čase rojenia, pričom toto obdobie sa môže predĺžiť v závislosti od poveternostných podmienok. Larvy sú zasa chránené vo vnútri listov a po preniknutí do podzemnej časti aj zeminou, čo vyžaduje použitie hĺbkového prípravku. Na prvý postrek možno preto použiť aj kontaktný prípravok, na druhý radšej hĺbkový. Dôležité je určenie správneho termínu ošetrenia, ktoré odporúčame vykonať po 10. septembri. Používajú sa kontaktné prípravky CYPER 10 EM a CYPER NC 10 EM a hĺbkové prípravky BASUDIN 600 EW, DIAZOL 60 EC a DIAZOL 50 EW. Do postreku je potrebné pridať zmáčadlo CITOWETT na zvýšenie priľnavosti tekutiny na rastliny. Ošetrenie treba zvyčajne o 14 dní zopakovať.
Proti kučeravosti broskýň
Kučeravosť broskýň je rozšírenou a známou chorobou. Samozrejmým ochranným opatrením proti nej je dôkladná likvidácia všetkých napadnutých častí stromov, vrátane deformovaných výhonkov. Jediným preventívnym opatrením je postrek chemickými prípravkami. Pri tomto úkone je najdôležitejšie správne určenie termínu. Občas býva v odbornej literatúre odporúčaný aj jesenný postrek po opade listov až do príchodu mrazov, približne v novembri. Na základe pokusov, ktoré vykonával ÚKSÚP sa zistilo, že neskorý jesenný postrek nemal vyššiu účinnosť ako jarný postrek. Navyše po jeho vykonaní je tiež potrebné vykonať jarné ošetrenie, takže tu vlastne ide o zvýšenie počtu ošetrení bez žiaducej vyššej účinnosti. Celkový výsledok je, že jesenný postrek sa neodporúča vykonávať. Význam má iba jarný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa vysúvajú vrcholčeky zelených lístočkov.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF