
Na plochy uvoľnené po zelenine vysievame rastliny na zelené hnojenie. FOTO – (AR)
Na plochy uvoľnené po zelenine a zemiakoch vysievame rastliny na zelené hnojenie, najmä horčicu, lupinu, ohnicu, viku huňatú, ďatelinu zvrhlú a raž. Pôdu môžeme aj nastielať polorozloženým kompostom alebo trávou. Na výsadbu ovocných stromov a kríkov vykopeme jamy a pre pásovú výsadbu rigoly, najmenej štyri týždne pred plánovanou výsadbou. Do každej jamy pre výsadbu stromkov pridáme 4 až 6 kilogramov dobre vyzretého kompostu alebo maštaľného hnoja (čerstvý hnoj nedávame), potrebnú dávku draselných i fosforečných hnojív (napríklad síran draselný, mleté fosfáty, z viaczložkových hnojív Zeo-mix NPK). Ekozáhradkári môžu použiť aj kombinované univerzálne hnojivo Veget. Na kyslých pôdach pridáme mletý vápenec alebo dolomit. Do jám určených na výsadbu ovocných kríkov stačí približne polovičná dávka uvedených hnojív.
Je najvyšší čas rozhodnúť sa, aké odrody ovocných drevín budeme vysádzať. Ekozáhradkári uprednostňujú odrody rezistentné alebo aspoň tolerantné proti závažným chorobám a fyziologickým poruchám. Sadivo si už môžeme objednať, najlepšie v špecializovaných škôlkach.
V tomto období ešte vysievame na voľné hriadky špenát, kvaku, zimný šalát, cibuľu perlovku, zimný kel, valeriánku, koncom mesiaca vysádzame cesnak a sadenice niektorých hlúbovín.
V ovocnej časti záhradky pripevňujeme na kmene stromov lepiace pásy proti samičkám piadivky, pri výskyte týchto škodcov ich striasame a spálime. Odstraňujeme staré listy jahôd napadnutých škvrnitosťou, režeme výhonky malín napadnuté metlovitosťou a lístie s chorobnými zmenami, ktoré spálime. Dopĺňame záhradný kompost.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.