
Pôda po zosuve: 1 – humusový horizont, 2 – iluviálny horizont, 3 – hornina, 4 – hypodermická voda.
KRESBA – AUTOR
K pôdotoku a zosuvom dochádza na svahoch pri nepriaznivej vrstevnatosti uloženého materiálu: vrstiev pôdy a hornín priepustných pre vodu (piesky, štrk, kamene) na vrstvách hornín nepriepustných pre vodu (íl a pevné horniny). Pôda sa zosúva najčastejšie po dlhotrvajúcich dažďoch alebo topení sa snehu na jar. Zosuvné procesy aktivizujú pramenisté miesta a časté prúdy hypodermickej podpovrchovej pôdnej vody. Tá po daždi a topení snehu steká po nepriepustných vrstvách pôdy a hornín z vrcholových častí svahov do dolín. K zosuvom prispieva aj primeranú svahovitosť terénu. Najčastejšie sú v záhradkách s väčšou svahovitosťou ako 10o. Zatiaľ čo pri soliflukcii dochádza k pomalému prúdovému zliezaniu pôdy po svahu, pri ktorých sa pôda s vegetáciou šmýka do zvlnených priehlbín alebo k úpätiam svahu, pri zosuvoch sa rýchlejšie premiestňujú jednotlivé pôdne horizonty a nastáva deštrukcia pôdneho profilu. Korene rastlín sa trhajú, stromy sa nakláňajú a stavby praskajú, prípadne sa zrútia.
Soliflukčnosť a zosuvnosť sú environmentálne znaky pôdy podmienené zrnitosťou, pôdnou štruktúrou, obsahom humusu, zamokrením, ale predovšetkým stratigrafiou zvetralinového plášťa. Najviac náchylné sú zamokrené ílovité pôdy: pseudogleje, kambizeme a luvizeme pseudoglejové na nepriepustných podložných horninách (ílovitých bridliciach). Najmenej náchylné sú pre vodu priepustné piesčité a hlinité pôdy na spraši a aluviálnych sedimentoch.
V záhradkách s nebezpečím soliflukcie a zosuvov budujeme terasy, odvodňovacie ryhy a kanály. Steny terás zaisťujeme vykopaním základov najmenej 0,2 metra do nepriepustnej, pre vodu podložnej vrstvy. Nezabúdame na odtokové drény v dolnej časti steny terasy. Povrchové odvodňovacie kanály môžeme doplniť aj drenážou na úrovni hĺbky pre vodu nepriepustnej vrstvy. Rúrkovú drenáž budujeme z perforovaných plastových rúrok alebo predierkovaných plastových fliaš. Dôležitý je obsyp drenážnych rúrok, ktorý stiahne okolitú vody do drénov. Na obsyp používame kamene, úlomky keramiky, tehál, skla a podobne.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.