tka v Austrálii je stredoškolská učiteľka a má tetovanie na členku. To je pre Japoncov ešte neuveriteľnejší prípad.
Je dôvodom japonská konzervatívnosť? Žeby bolo tetovanie pre Japoncov čímsi príliš avantgardným? Odpoveď znie: nie.
Tetovanie má v Japonsku oveľa dlhšiu históriu ako v Európe. Tento spôsob zdobenia tela existoval už vo štvrtom storočí. V Japonsku je však tetovanie príznakom jakuzy, teda mafie. Jej príslušníci majú potetovaný celý chrbát, niekedy až po stehná. Typickými motívmi sú farebný drak, rozkvitnutá čerešňová vetvička, pivónia a diabol. Takto tetovaných mužov sa bežní návštevníci kúpeľov obávajú, preto tam nemajú povolený vstup. Dohliada na to polícia.
To, že tetovanie je symbolom jakuzy, má svoje korene. Ako starodávna obyčaj sa postupne zmenila na spôsob trestu vo väzení. V sedemnástom storočí sa tetovanie vyprofilovalo ako znak niektorých profesií, najmä požiarnikov a ľudí pracujúcich vo výškach, ale aj gamblerov a mafie. Muži v nebezpečných povolaniach ním radi podčiarkujú svoju silu. Objavili sa umelci, podľa predlohy ktorých iní majstri vykonávali tetovanie. Aj veľmi známy japonský maliar Katsushika Hokusai, ktorý žil a tvoril počas éry Edo (1600–1868), bol jedným z nich. Už v tom období sa vyprofilovalo tetovanie ako druh umenia. Jakuza však nepoužíva tetovanie ako umenie, ale skôr hrozbu.
Tetovanie bolo v Japonsku undergroundovou kultúrou a v posledných rokoch bolo aj zákonom zakázané. Príslušníci jakuzy obyčajne svoje tetovanie skrývajú, ukážu ho len v prípade potreby. Čím väčší obrazec, tým mocnejší zastrašovací prostriedok. V súčasnosti už nie je tetovanie trestom, je manifestáciou jakuzy o ich pevnom rozhodnutí ostať do konca života ľuďmi mimo zákona.
Počul som však, že v súčasnosti majú už mnohé zariadenia určené širokej verejnosti so zákazom vstupu tetovaným osobám problémy. Tetovanie ako módny hit postihlo totiž aj Japoncov. Zakázať vstup tetovaným, a tým zamedziť prístup mafie, nie je teda už možné.
Ja pripájam ešte jednu radu. Všimol som si, že v móde je dať si vytetovať na telo japonský alebo čínsky znak. Buďte pri tom opatrní. Videl som už ľudí s vytetovanými hlúposťami, o čom však ich nositelia nemajú pravdepodobne ani potuchy.
MASAHIKO