
Opozícia tvrdí, že neoslovuje poslancov koalície, aby nehlasovali za novelu ústavy. Na snímke zľava poslanci HZDS Irena Belohorská, Tibor Cabaj a Peter Brňák. FOTO TASR- PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Vo vládnej koalícii rastú obavy, že opozícii sa podarí počas dlhotrvajúcej parlamentnej debaty zneistiť časť koaličných poslancov a ohroziť tak ústavnú väčšinu potrebnú na schválenie ústavných zmien. Predseda SMK Béla Bugár včera nevylúčil, že medzi niektorými koaličnými alebo opozičnými poslancami a opozíciou prebiehajú tiché rokovania. Opozícia popiera, že by chcela poslancov „zlomiť“.
Miroslav Maxon z HZDS k tomu povedal: „Naopak, podľa mojich informácií koalícia pracuje na nerozhodných poslancoch, my pracujeme prostredníctvom vystúpení v NR SR.“ Katarína Tóthová na otázku, či ona alebo niekto z HZDS oslovuje poslancov koalície alebo nezávislých s tým, aby nehlasovali za novelu ústavy, odvetila: „Nie, nie, nie.“
Podľa Bugára sa v pondelok niektorí poslanci HZDS stretli so svojím šéfom Vladimírom Mečiarom a hneď ďalší deň v parlamente stúpol počet faktických poznámok, čím sa opäť spomalila rozprava. Má sa tým vytvoriť pre HZDS čas na rozhovory s poslancami vládnej koalície. „Ak budeme nečinní a ešte ďalšie týždne budeme rokovať o ústave, môžeme ústavnú väčšinu stratiť,“ povedal Bugár. Dodal, že na dohody o novele ústavy by sa nespoliehal, lebo s koaličnými dohodami má „vlastné skúsenosti a nie sú najlepšie“.
Bugár okrem pochybností, ako bude hlasovať J. Tuchyňa z SDĽ, spomenul aj šéfa LDÚ Jána Budaja. Ten SME povedal: „Naše predsedníctvo nám odporučilo, aby sme nehlasovali za novelu ústavy, ak neprejde pozmeňujúci návrh LDÚ, aby Ústavný súd odňal mandát poslancovi, ktorý porušil sľub vernosti.“ Odvolal sa na prípad Ivana Lexu, ktorý sľúbil vernosť inému štátu. Budaj dodal, že spolu s poslancom J. Švecom zatiaľ posledné slovo nepovedali.
Aj jeden z predkladateľov novely ústavy Ladislav Orosz včera oznámil, že môže garantovať 21 hlasov SDĽ za novelu. Vynechal však bývalého šéfa klubu Jozefa Tuchyňu. Podpredseda SDĽ Ľ. Andrassy naopak garantuje 22 hlasov a za „absolútne predčasné“ považuje odpovedať na úvahy, či SDĽ vylúči Tuchyňu zo straníckych radov, ak novelu ústavy nepodporí. „Každý poslanec musí garantovať sám seba,“ dodal Andrassy.
Orosz povedal, že opozícia vníma novelu ústavy ako prostriedok na rozloženie vládnej koalície. Podľa neho obavy opozície z ohrozenia integrity územia SR nie sú namieste, lebo ústava obsahuje poistky. Pripustil však možnosť zapracovať do novely „poistku poistiek“ s tým, že by sa stanovilo, o čom môže byť referendum vo vyšších územných celkoch.
IGOR STUPŇAN