Včera sa vôbec prvý raz zišli zástupcovia 15 krajín Bezpečnostnej rady OSN, aby o návrhu hovorili. Podľa médií chce Washington čo najrýchlejšie hlasovať, hovorí sa, že už na začiatku budúceho týždňa. Ostatní však žiadajú zmeny, a preto sa očakáva búrlivá diskusia.
Najostrejšie boli slová z Paríža a Berlína. O niečo opatrnejšia je Moskva. Podľa ministra zahraničia Igora Ivanova americký návrh síce obsahuje princípy, ktoré Rusko vždy zastávalo, rezolúcia napriek tomu „musí byť veľmi vážne prepracovaná“.
Moskva, podobne ako Berlín a Paríž, hlavne presadzuje, aby ústrednú úlohu pri riešení irackých problémov hrala OSN. Američania sa síce obracajú na svetové spoločenstvo, aby pod jeho mandátom do Iraku vstúpila široká koalícia medzinárodných síl, velenie však má zostať americké a Washington si má zachovať vplyv aj v civilnej vláde.
Práve to kritizovali vo štvrtok francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder. Podľa nich je návrh rezolúcie príliš vzdialený cieľu previesť zodpovednosť za vývoj v krajine späť na Iračanov.
Experti sa napriek tomu zhodujú, že rezolúcia prejde. Americké médiá tvrdia, že zhoda je možná, lebo dohodnúť sa chcú obe strany. Americký prezident George Bush potrebuje dohodu, pretože doma ho tlačí vnútropolitická agenda pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Francúzsko a Nemecko zasa chcú získať ekonomický prístup do Iraku, ktorý pre odpor voči zosadeniu Saddáma Husajna stratili.
(čtk, kos)