Lučenec čaká peniaze na priemyselný park

BRATISLAVA - Lučenec dúfa, že tento mesiac mu vláda schváli štátnu dotáciu na zriadenie priemyselného parku. V okrese s vysokou nezamestnanosťou by tak vzniklo päť nových závodov, ktoré by ponúkli približne tisíc nových pracovných miest.

Park s rozlohou takmer štrnásť hektárov by mal stáť v silikátovej hospodárskej zóne južne od Lučenca a v prvej fáze bude vyrábať plastové okná a montované domy.

Primátor Lučenca Milan Marko je o kladnom rozhodnutí vlády presvedčený: „Hovorí sa, že náš región je na zriadenie parku najlepšie pripravený, máme jednu z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku a okrem toho sme už dohodnutí s hlavnými investormi a dodávateľmi. Dotáciu by sme mali získať. Tento týždeň mi to potvrdil štátny tajomník z ministerstva hospodárstva. Zo žiadaných 117 miliónov korún však máme dostať len necelú polovicu,“ tvrdí primátor. Sumou 20 miliárd na výstavbu parku prispeje obec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Známym investorom je lučenecká firma Avant. V parku chce vyrábať napríklad montované domy, eurookná a omietkové zmesi. Do viacerých závodov plánuje investovať 1,33 miliardy korún a zamestnať 870 ľudí. Do parku mieri aj Plast - Mont. Firma by investovala štvrť miliardy a zamestnala 110 ľudí. Obe spoločnosti sa k týmto investíciám zaviazali v žiadosti o štátnu dotáciu.

Rozbehnuté sú aj rokovania s investorom zo zahraničia. „Ide o energetický závod z Maďarska, ktorý by mal dodávať lacnejšiu energiu ako štátna sieť,“ dodáva primátor.

Park by sa mal začať stavať najskôr v novembri tohto roku. Na budovaní technickej infraštruktúry s celkovou investíciou 165 miliónov korún sa má podieľať lučenská firma Ekostavba.

Okres Lučenec v júli zaznamenal takmer 24-percentnú nezamestnanosť a patrí medzi oblasti s najväčším počtom ľudí bez práce. Zamestnať nezamestnaného sa oplatí aj firmám. „Ak dá firma prácu evidovanému nezamestnanému aspoň na dva roky, počas prvých dvanástich mesiacov mu úrad bude poukazovať 80 percent z hrubej mzdy pracovníka. Maximálne však 8 400 korún,“ vysvetľuje Andrea Bodrová z Okresného úradu práce v Lučenci.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku už máme päť priemyselných parkov: na záhorí v Lozorne, v Devínskej Novej Vsi, potom vo Vrábľoch a Sládkovičove a na východe v Kechneci.

Na tento rok vyčlenil rezort hospodárstva na výstavbu priemyselných parkov pol miliardy korún. Ministerstvo dostalo šesť žiadostí o výstavbu priemyselného parku. (im)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu