SKOPJE - Macedónci možno ustúpia medzinárodnému tlaku a prijmú dlhodobú zahraničnú vojenskú prítomnosť, povedali včera predstavitelia vlády. Urobia to, aby predišli novému etnickému násiliu po odchode misie NATO. Misia NATO Hlavná žatva, ktorá zbiera zbrane albánskych vzbúrencov, sa skončí 26. septembra. Vládne zdroje trvajú na tom, že výhradne aliančné sily sú v budúcnosti vylúčené. Skopje je však pripravené akceptovať misiu, ktorá bude strážiť hranice a v ktorej budú vojaci NATO pod mandátom OSN.
Európska únia tento víkend uviedla, že podporuje sily pod velením NATO, ktoré budú chrániť medzinárodných pozorovateľov. „Je tu veľký tlak, nemôžeme preto vylúčiť modifikáciu našej súčasnej rezolútnej pozície nemať zahraničnú vojenskú prítomnosť,“ povedal vysokopostavený vládny zdroj agentúre Reuters. „Mier udržiavaný NATO nebude skutočný, ale umelý,“ vyhlásil včera hovorca vlády Antonio Milosovski. Dodal však, že nemajú „nič proti silám NATO ako súčasti medzinárodných síl s mandátom OSN a misiou na ochranu macedónskej hranice s Kosovom a Albánskom“.
Veliteľ NATO v Európe generál Joseph Ralston nadhodil počas neplánovanej návštevy Skopje v nedeľu myšlienku skombinovať súčasnú silu NATO s kontingentom OSN, uviedol vládny zdroj. Ministri EÚ sa však dohodli na potrebe bezpečnostnej sily pod vedením NATO, ktorá by zostala v Macedónsku dlhšie.
O akúkoľvek novú vojenskú prítomnosť zahraničných armád musí formálne požiadať vláda. Jeden z ministrov EÚ uviedol, že vidina donorskej konferencie pre Macedónsko, plánovanej na 15. októbra, dáva Západu možnosť presvedčiť Skopje, aby prijalo sily vedené NATO.
Nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer navrhol menšiu, ale robustnú jednotku pod velením NATO a s mandátom OSN, ktorá by chránila zahraničných pozorovateľov. Jednotka by mala byť otvorená pre nečlenov NATO, napríklad pre Rusko, Ukrajinu, Švédsko a Fínsko, povedal. Pre Macedónsko by bola takto zrejme prijateľnejšia.
O Macedónsku včera telefonicky diskutovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho francúzsky kolega Jacques Chirac. Obaja podporili zahraničnú vojenskú prítomnosť v krajine.
(reuters, zah)