Rím 4. septembra (TASR) - Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyhlásil, že osobne si síce želá zakotvenie zmienky o kresťanskom dedičstve Európy v budúcej ústave Európskej únie, ale podľa jeho názoru napokon budú mať prevahu oponenti tohto návrhu.
Spomenutie kresťanstva alebo Boha v preambule pripravovanej ústavy si želajú prevažne rímskokatolícke štáty: Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Poľsko. Celkovo v 25 súčasných a budúcich členských štátoch prevažuje sekulárnejší postoj, na konečné prijatie ústavy však bude potrebné jednomyseľné hlasovanie.
"Želali by sme si (zmienku o kresťanstve)...ale, úprimne povedané, nemyslím si, že to bude možné," povedal Berlusconi v rozhovore pre britský magazín Spectator, ktorý bude zverejnený v piatok.
Konvent pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda dďEstaing sa rozhodol vyhnúť priamej zmienke o kresťanstve v návrhu ústavy a namiesto toho poukazuje na "kultúrne, náboženské a humanistické dedičstvo" Európy.
"Myslím si, že jedinou cestou vpred je schváliť takú podobu, aká vzišla zo Giscardovho Konventu, možno s jednou či dvoma zmenami," povedal v tejto súvislosti Berlusconi.