Bratislava 4. septembra (TASR) - Podľa predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) profesora Štefana Lubyho dôjde na Slovensku v prvých rokoch po vstupe do Európskej únie (EÚ) k dezilúziám, pretože politici priveľmi vykresľujú integráciu ako bezproblémový a bezalternatívny proces.
"Aj keď je bezalternatívny, ale nie je bezproblémový," zdôraznil Luby. Za jedno z potenciálnych rizík krátko po vstupe krajiny do únie pritom považuje oblasť potravinovej bezpečnosti. "Otázka potravinovej bezpečnosti je veľmi dôležitým faktorom, nad ktorým sa musí uvažovať," konštatoval a dodal, že "môže spôsobiť otrasy", pretože pozícia Slovenska v oblasti poľnohospodárstva ešte nie je dostatočne vynegociovaná.
Prínos po vstupe SR do EÚ očakáva najmä v oblasti prílevu priamych zahraničných investícií a s tým spojeného príchodu špičkových technológií. Ďalším veľkým pozitívom pre obyvateľstvo bude zvýšenie mobility v oblasti trhu práce, vzdelávania i cestovania. Ekonomické komparatívne výhody Slovenska vníma profesor Luby najmä v oblasti chemického, strojárskeho i automobilového priemyslu. Ako uviedol, krajiny bývalého Československa by sa mohli čoskoro stať "stredoeurópskym Detroitom". "Predpokladá sa, že v automobilovej výrobe po integrácii dôjde k veľmi prudkému rozmachu," dodal.