Na Slovensku sa podpláca všade - a takmer najviac v školstve. Prieskumy hovoria, že niektorí ľudia sú dokonca presvedčení, že to je normálne a úplatok (za prijatie na školu, za lepšie známky) ponúkajú automaticky. Rozšírený mýtus o podplácaní má určite svoje opodstatnenie. Problém je aj v tom, že ľudia málokedy korupciu ohlásia. A keď tak už urobia, často chcú zostať zo strachu anonymní. Polícia však prešetruje všetky podnety.
Podplácanie sa ťažko dokazuje napríklad vtedy, keď sú spokojné obe strany - aj škola aj rodičia. Ak stojí iba tvrdenie proti tvrdeniu, tiež to vyšetrovatelia nemajú jednoduché.
Pracovník z oddelenia boja proti korupcii potvrdil pre SME, že v súčasnosti pracujú na „viac ako jednom prípade“. Podaní, ktoré sa sem dostanú, je však aj podľa neho omnoho menej, ako je reálny stav. Keby sa ľudia konečne prestali báť straty výhod alebo všemocných úradníkov a oznámili každé porušenie pravidiel, situácia by sa určite zlepšila.
Priestoru na neetické konanie je u nás určite dosť. Vláda preto rozhodla, že aj oblasť školstva musí byť dôkladne ošetrená. Preto vznikol Akčný program boja proti korupcii. Tým, ktorí sa s korupciou denne zaoberajú sa však nezdá byť dostatočne akčný. Prezidentka organizácie Trasparency International Emília Sičáková nám potvrdila, že „niektoré úlohy sú nejasne formulované a aj termíny plnenia stanovené ako „plnenie priebežne“ sú neuspokojivé - nedajú sa totiž kontrolovať. Vyzerá to skoro, akoby celý materiál bol vyrobený len preto, aby bol.“ (gal)