Gymnáziá navštevovalo 80 615 žiakov, stredné odborné a odborné školy 88 776 žiakov, stredné odborné učilištia 106 240 žiakov.
Na stredných školách sa s korupciou stretávame najčastejšie už pri prijímaní žiakov. Kupčí sa s otázkami na pohovory, porušujú sa kritériá prijímania či zákonné pravidlá pri odvolaniach (riaditelia alebo vedúci krajských úradov menia rozhodnutie o neprijatí na prijatie, niekedy dokonca i v tom prípade, že žiak vôbec nespravil prijímacie skúšky), dodatočne sa otvárajú ďalšie triedy, aby sa mohlo prijať viac žiakov (za istú odmenu či protislužbu). Situácia niekedy zájde až tak ďaleko, že aj pri očividnom porušení zákona, aj po následnom upozornení štátnej školskej inšpekcie, zodpovední pracovníci nebývajú potrestaní a naďalej pracujú vo svojom úrade.
Druhým dôvodom korupcie na stredných školách je ukončenie štúdia. Konečné výsledky žiaka totiž súvisia s možnosťou jeho vysokoškolského štúdia. Čím má známky lepšie, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ak urobí prijímacie pohovory na vysokú školu, prijmú ho. Rodičia tak vytvárajú na učiteľov permanentný tlak (aj pomocou pozorností), aby v profilových predmetoch známkovali lepšie.
Istou formou korupcie je aj nezákonné „prepožičiavanie titulu“ špičkového odborníka medzi pedagógmi, s čím sa spája zvýšenie platu o 40 percent, alebo možnosť niektorých privilegovaných učiteľov legálne si zvýšiť príjem navŕšením vyučovacej povinnosti nad jej základ, i keď na úkor iných pedagógov.
Formou korupcie je aj protiprávne vyberanie „rodičovských príspevkov“, o ktorom sme písali v 34. čísle našej prílohy. (sr)