
FOTO –TASR
Prvý dôvod ku korupcii môže nastať už pri zápise, a to keď sa rozhodnete pre inú školu, ako v mieste spádovej oblasti vášho trvalého bydliska. K takémuto „prestupu“ musíte získať súhlas dvoch ľudí – riaditeľa školy, na ktorú malo vaše dieťa pôvodne chodiť, a riaditeľa školy, na ktorú ho chcete prihlásiť. Samozrejme, že ten prvý by bol radšej, keby ste ho na jeho škole nechali (pokles počtu žiakov vedie k redukcii tried a prepúšťaniu učiteľov), a ten druhý by ho chcel presne z toho istého dôvodu získať na svoju stranu (ak sa mu nehlási viac detí, ako sa do školy zmestí). Záujem školy je v tejto chvíli dôležitejší ako záujem žiaka či rodiny. Pre rodičov to znamená spravidla jediné riešenie – úplatok.
Samostatný problém vzniká po ukončení prvého stupňa. Dnes už totiž dieťa nemusí postúpiť len na druhý stupeň ZŠ, ale aj na osemročné gymnázium.
Keďže osemročné gymnáziá sú veľmi obľúbené, pri „príprave“ dieťaťa na prijímačky na tento typ školy sa veľmi často využívajú neoficiálne a nelegálne formy doučovania. Nad tým by sa ešte dali privrieť oči, seriál má však i pokračovanie. Jasným dôkazom o korupcii je nezákonná zmena rozhodnutia o neprijatí na prijatie (často bez udania dôvodu), „predaj“ otázok na prijímačky pár dní vopred, dodatočná zmena kritérií pre prijatie. Toto všetko sa však deje s podporou štátnych úradníkov i rodičov – učitelia sú radi (iste nie všetci), že si prilepšia k platu, štátni úradníci sa tešia, že sú zase trochu dôležití, sprostredkovatelia si mädlia ruky nad rýchlym a ľahkým zárobkom a rodičia sú radi, že ich dieťa sa na školu predsa len dostane.
Drobností, ktoré môžu vyvolať korupciu na základných školách, je viac: rodičia a často i riaditeľ na učiteľov tlačia, aby nedávali príliš zlé známky; školy vyberajú „dobrovoľné“ poplatky (ktoré nemožno nezaplatiť); rodičia musia kupovať drahé jazykové učebnice (ktoré by mala hradiť škola), pričom rozhodnutie pedagóga býva niekedy ovplyvnené príslušným vydavateľstvom; niektorí učitelia vo svojom voľnom čase doučujú vlastných žiakov (tým, ktorí k nim nechodia, sa môže trochu zhoršiť prospech). Príkladov je dosť.
(sr)