
Obyvatelia San Vicente - jedného z najpostihnutejších miest utorkového zemetrasenia - sa modlia, aby ich nezasiahla ďalšia prírodná katastrofa. Ich mesto, nachádzajúce sa asi 64 kilometrov od hlavného mesta San Salvador, bolo pred katastrofou strediskom pre okolité oblasti, kde väčšinu obyvateľstva tvoria chudobní roľníci. FOTO - REUTERS
SAN SALVADOR - Neistota a smútok prevládajú obyvateľov stredoamerického Salvádoru. Zemetrasenie o sile 6,1 magnitúda, ktoré je v poradí druhé za jeden mesiac, to iba potvrdilo. Zatiaľ zaznamenali 260 mŕtvych a 2261 zranených, no ďalších tisíc je stále nezvestných. Ako píše salvádorský denník El Diario de Hoy, údaje sú iba predbežné a môžu sa zmeniť iba na vyššie cifry.
Tisíce príbytkov zostalo zničených alebo s narušenou stabilitou. Väčšina z nich sa nachádzala v oblasti San Vicente, Cuscatlán a La Paz v strednej časti krajiny, ktorú obýva prevažne chudobnejšie obyvateľstvo.
Silne poškodené boli v dôsledku zosuvov pôdy aj cesty, a preto sa záchranári do postihnutých oblastí často môžu dostať len vrtuľníkmi. Prezident Francisco Flores už požiadal medzinárodné spoločenstvo o pomoc. Vzhľadom na to, že nemožno povolať záchranárov, ktorých vyslali do oblastí postihnutých predchádzajúcim zemetrasením, museli v krajine vytvoriť nové tímy. Navyše zo Salvádoru už odišli takmer všetky zahraničné tímy, ktoré prišli pomáhať po januárovom zemetrasení.
V mestách budujú pre tisícky ľudí bez prístrešia stanové tábory. Veľká časť ľudí však dáva prednosť dočasným príbytkom priamo v troskách vlastných domovov v nádeji, že im podarí zachrániť aspoň niečo z majetku.
Posledné zemetrasenie z 13 januára zanechalo 827 mŕtvych, viac ako 4500 zranených. To posledné zemetrasenie však postihlo tie najchudobnejšie oblasti, kde sa väčšina obyvateľstva venovala poľnohospodárstvu alebo maloobchodu.
Salvádorský prezident Francisco Flores sa ešte včera snažil zdvihnúť náladu obyvateľstva a v príhovore, ktoré vysielali všetky rozhlasové a televízne stanice, všetkých ubezpečoval, že „krajina bude napredovať“.
Podľa salvádorského denníka El Faro sa ľudia okrem ďalších otrasov obávajú aj vzrastu kriminality.
Zemetrasenie okrem iného spôsobilo vážne škody infraštruktúre krajiny, zničilo dlhý úsek panamerickej magistrály, ktorá spája El Salvador s ďalšími stredoamerickými krajinami. Možno preto očakávať vplyv aj na domáci a zahraničný obchod.
Starosta hlavného mesta - San Salvadoru - Héctor Silva včera zdôraznil, že zničenie krajiny bude mať obrovský ekonomický vplyv v tom, že ľudia, ktorých doteraz živilo poľnohospodárstvo, skončia v chudobných štvrtiach väčších miest. „Mestská štruktúra takýto prílev chudobných nemusí zvládnuť,“ vyhlásil. Silva ďalej naznačil, že hlavná časť devíz do krajiny prichádza z Kalifornie v USA, kde žije asi pätina všetkých Salvádorčanov. „Po zemetrasení asi mnohí ďalší odídu,“ zdôraznil.
(taa)