
Tlačenica pred štadiónom Nou Camp v Barcelone, kde klub zadarmo rozdával sendviče a gazpacho (studenú rajčinovú polievku), aby si napriek neskorému začiatku ligového súboja so Sevillou (päť minút po polnoci) zabezpečil početnú divácku kulisu. Do hľadiska napokon prišlo vyše 80-tisíc ľudí. FOTO – ČTK/AP
Päť minút po polnoci z utorka na stredu malo na barcelonskom štadióne Nou Camp výkop stretnutie 2. kola španielskej Primera division medzi domácou FC a hosťujúcim tímom FC Sevilla. Barcelončania v ňom len remizovali 1:1, keď na pokutový kop Reyesa z 10. min odpovedal po zmene strán Ronaldinho.
Šalamúnske riešenie z hľadiska začiatku zápasu sa tak katalánskemu veľkoklubu celkom nevyplatilo. Klub sa chcel za každú cenu vyhnúť tomu, aby sa mu rozutekali legionári na víkendové kvalifikačné stretnutia ME, no napokon dostal povolenie zostať na zápas len turecký brankár Rüstü a portugalský útočník Quaresma. Holanďanov Kluiverta, Cocua, Reizigera, Overmarsa či Bronckhorsta, ktorých čaká v sobotu duel s Rakúskom, na Nou Campe neudržali. Aj preto možno s priemernou Sevillou Barcelona len remizovala.
K vstupenke sendvič a polievka
Diváci však svojich miláčikov v štichu nenechali. Hoci tak neskoro sa zápas Primera division ešte nehral, do hľadiska prišlo 80 237 fanúšikov. Možno ich na „zápas pre nespavcov“ nalákala aj reklamná akcia klubu. Vedenie Barcelony z obáv pred poloprázdnym hľadiskom znížilo vstupné na polovicu, fanúšikovia mali pred vstupom na štadión nárok na sendvič a gazpacho (studená rajčinová polievka) zadarmo.
Barcelona chcela pôvodne hrať už v pondelok, ale Sevillčania boli proti, keďže len v nedeľu hrali zápas prvého kola s Atléticom Madrid. Futbalové pravidlá hovoria jasne: jeden zápas od druhého musí deliť minimálne 48 hodín. Najskorší možný termín tak boli prvé minúty stredajšieho dňa.
Rijkaard ďakoval divákom
„Bola to fraška. Môže z toho vzniknúť nebezpečný precedens, keď si každý tím bude stanovovať začiatok zápasu tak, ako sa mu to bude hodiť,“ tvrdil tréner Sevilly Joaquin Caparrós. Fanúšikom sa však rozhodnutie klubu pozdávalo. „Bolo správne, hoci sme získali len niekoľkých hráčov, vyplatilo sa,“ cituje agentúra Reuters slová jedného z nich pre španielsku televíziu.
„Len aby mi hráči na trávniku nezaspali,“ žartoval pred zápasom tréner domácich Frank Rijkaard, ktorý bol presvedčený, že pri normálnom začiatku zápasu by bol štadión s kapacitou 98-tisíc miest určite vypredaný. Po 80-tisícovej návšteve nemal dôvod byť sklamaný. „Musím sa všetkým, ktorí prišli, poďakovať za podporu. Len škoda, že sme ich nemohli uspokojiť aj výsledkom. Remíza 1:1 sa im určite máli.“
Ronaldinho: Bolo to ako sen
Takmer plné hľadisko zaskočilo aj brazílskeho dribléra Ronaldinha, ktorý absolvoval súťažnú premiéru na Nou Campe. „Na neskorú nočnú hodinu som toľko duší v hľadisku určite nečakal. O to lepšie sa mi hralo. Bolo to ako sen,“ vyznal sa brazílsky útočník, ktorý sa za priazeň odvďačil fanúšikom nádherným vyrovnávajúcim gólom. V 58. minúte obišiel dvoch hráčov Sevilly a nezadržateľnou bombou prekonal brankára súpera. „Venujem ho všetkým, ktorí dnes prešli turniketmi. Pre mňa má o to väčšiu cenu, že padol z diaľky. Odtiaľ nezvyknem často prekonávať brankárov.“
Médiá i tréneri nenechali nezvyčajnú noc v Barcelone bez povšimnutia. Rozhodnutie hrať po polnoci okomentoval aj tréner La Corune Javier Irureta. „Myslíte si, že vám manželka uverí, keď jej poviete, že idete z domu v noci preč na futbal? Bude si myslieť, že ju podvádzate.“ Denníky zasa ironicky pripomenuli, že Barcelona mala v nočnom zápase znovu Dream Team ako v minulosti. Žiaľ, v trochu inom význame. (rh)