Budapešť 2. septembra (TASR) - Diskusiu o uvoľnení kritérií Paktu stability a rastu EÚ, ktorú vyvolali svojimi požiadavkami Nemecko a Francúzsko, sledujú s obavami krajiny strednej a východnej Európy.
Centrálne banky v regióne sa obávajú, že volanie Berlína a Paríža po zmiernení uplatňovania kritérií paktu bude v ich krajinách nahrávať do karát tým silám, ktoré tieto kritériá už doteraz považovali za zvieraciu kazajku a ktoré sú proti rýchlemu vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ).
V Budapešti a Prahe v tom vidia nebezpečenstvo, že zlý príklad Nemecka a Francúzska bude zvádzať domácich politikov k tomu, aby sa neusilovali realizovať náročné a nepopulárne opatrenia, hlavne uvedenie štátnych financií do náležitého stavu. Tak v Maďarsku ako aj Česku pretrváva aj naďalej veľký deficit verejných financií.
Maďarský guvernér centrálnej banky Zsigmond Járai sa v tejto súvislosti sťažoval, že nedostatok disciplíny v dvoch najväčších krajinách EÚ vysiela zlé signály smerom ku kandidátskym krajinám.
Zs. Járai, jeho český kolega Zdeněk Tůma ako aj poľský partner Lezsek Balcerowicz odmietajú názor, že kritériá Paktu stability EÚ by poškodzovali nové členské krajiny EÚ preto, lebo by podväzovali ich rýchlejší rast v porovnaní so starými členmi spoločenstva. L. Balcerowicz už niekoľkokrát zdôraznil, že maastrichtské kritériá sú "vítané a rovnako aj realizovateľné". Aj Z. Tůma v súvislosti s neuspokojivým stavom českého rozpočtu požaduje "stabilnú finančnú politiku".
Všetci traja guvernéri centrálnych bánk sú toho názoru, že vlády potrebujú disciplínu, a preto sú potrebné pevné pravidlá. Práve bývalé komunistické krajiny potrebujú, aby k nim prichádzali požiadavky na disciplínu zvonku. Tento názor pred niekoľkými týždňami vyjadril guvernér Zs. Járai v interview pre noviny.
Obzvlášť silno sa bráni akýmkoľvek tendenciám o oslabenie Paktu stability EÚ Česká národní banka (ČNB). Kto verí, že voľnou výdavkovou politikou podnieti hospodársky rast, dopúšťa sa veľkej chyby. Tento názor vyslovili predstavitelia ČNB Petr Štěpánek a Michaela Erbenová. Rozumná, prehľadná a zdržanlivá fiškálna politika, ktorá má v strednodobom horizonte na zreteli aj vyrovnaný štátny rozpočet, sa nikdy nemôže nepriaznivo prejavovať na hospodárskom vývoji.
Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.