Práca v malých dávkach neškodí
Práca v primeranom množstve prospieva telesnému aj duševnému zdraviu, ale keď to s ňou začne preháňať, hrozí vám množstvo chorôb. Človek závislý na práci prekračuje svoje telesné i duševné možnosti, často je nepružným, zbytočne sa štve a nedokáže relaxovať. Závislý na práci pracuje aj vtedy, keď to poškodzuje jeho alebo druhých ľudí. Workoholik má samozrejme problémy aj v osobnom živote: trpí jeho rodina, zhoršujú sa aj jeho vzťahy s kolegami, nadriadenými a podriadenými. Často ani nedokáže pracovať v tíme.
Workoholičky
Kedysi bola závislosť na práci doménou mužov, teraz sa už stále viac stávajú závislými na práci aj ženy – jedným z dôvodov je aj fakt, že životné štýly žien a mužov sa zbližujú. Ich závislosťou trpia ich deti ešte viac, ako to býva u mužov. Workoholičky majú menšiu odolnosť voči alkoholu a iným návykových látkam, prepracované ženy majú väčšie sklony k depresiám. Pozitívom však je, že dokážu lepšie ako muži využívať psychoterapiu, rôzne relaxačné techniky a jogu.
Kedy sa stávate závislým?
Koľko hodín denne teda pracovať, aby ste sa nestali závislým?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá – jednak sa niektoré druhy práce dajú dlhodobo vykonávať bez väčšieho rizika a iné nie jednak sú rozdiely aj v psychickom a fyzickom stave ľudí. Dôležité je aj to, či človek prekračuje rozumnú mieru pracovného zaťaženia iba občas, alebo pravidelne aj keď to nie je nutné.
Keď sa poobzeráte okolo seba možno zistíte, že dosť vašich známych zomrelo ešte v strednom veku na nejakú chorobu súvisiacu s nadmerným stresom. Preťažení a vyčerpaní ľudia sa tiež častejšie stávajú obeťami dopravných nehôd a úrazov. Japonci majú dokonca na smrť z prepracovania špeciálny pojem – karoši.
Závislosť na práci teda škodí aj zamestnávateľom
A závislosť na práci napokon začne škodiť nielen vám a vašim blízkym ale aj vašej práci: vaša výkonnosť sa postupne začne znižovať, klesá vaša sebadôvera a energia, stávate sa nespoľahlivým častejšie zlyhávate. Mnohí ľudia, ktorí sú závislí na práci nie sú schopní tolerovať chyby spolupracovníkov ale pritom zakrývajú chyby vlastné, a tak sa znižuje aj efektivita práce a zhoršuje sa atmosféra na pracovisku. Ľudia závislí na práci nedokážu pracovať efektívne – namáhavo drú aj tam kde by tvorivejší človek našiel jednoduchšie, kratšie riešenie a zvyčajne aj lacnejšie riešenie.
Spracované podľa publikácie Karel Nešpor: Závislost na práci
Test rizika závislosti na práci profesora Robinsona • Väčšinu vecí robím radšej sám, než by som požiadal o pomoc Vyhodnotenie: |
Autor: gal