BRATISLAVA – Školy v Bratislavskom kraji sú v zlom technickom stave. Všetky sídlia v budovách, ktoré boli postavené pred rokom 1989. Veľkú časť škôl postavili ešte pred rokom 1945.
Kriticky sú na tom strechy všetkých približne tristo škôl s výnimkou dvoch najnovších budov. Z nich asi 70 percent je v havarijnom stave, hovorí štatutárny zástupca prednostu bratislavského krajského úradu Pavol Blažej. Rekonštrukciu si podľa neho vyžadujú aj zvyšné dosiaľ nezatekajúce strechy. Do strešných plášťov by bolo potrebné investovať pol až trištvrte miliardy korún.
Ďalším problémom je energetická náročnosť školských budov. Zastarané zdroje tepla majú väčšinou dvadsať až tridsať rokov. Na Základnej škole v Malackách vlani zrekonštruovali a vymenili parnú kotolňu z roku 1926, ktorej prevádzka doslovne ohrozovala žiakov, povedal Blažej. Účinnosť starších tepelných zariadení je na hranici päťdesiatich percent a vykurovanie budov sa tak niekoľkonásobne predražuje.
Problémom je i kanalizácia, prípojky plynu a vody sú na hranici životnosti. Obvodové plášte školských zariadení nezodpovedajú súčasným teplotechnickým normám. Pri zhnitých okenných rámoch akútne hrozí vypadávanie okenných tabúľ. Výška odhadovaných nákladov len na rekonštrukciu okien je miliarda. (tasr)