Mimoškolská činnosť

Novinkou od januára 2004 bude, že peniaze určené na mimoškolskú činnosť, pôjdu do mimoškolských zariadení cez vzdelávacie poukazy. Zatiaľ nie je jasné, akú hodnotu tieto poukazy budú mať, ani či budú určené pre všetky mimoškolské zariadenia a školy.


Žiakov, najmä prvákov, treba veľa chváliť, aby sme v nich nevyvolali odpor ku škole. Rodičia by si z toho istého dôvodu tiež mali odpustiť vety typu - však ťa škola naučí! Príprava do školy by mala prebiehať v pokoji, bez náhlenia a nemali by sme pri nej zabúdať na to, že dieťa sa dokáže sústrediť najviac 10 minút. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC


Novinkou od januára 2004 bude, že peniaze určené na mimoškolskú činnosť, pôjdu do mimoškolských zariadení cez vzdelávacie poukazy. Zatiaľ nie je jasné, akú hodnotu tieto poukazy budú mať, ani či budú určené pre všetky mimoškolské zariadenia a školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na mimoškolskú činnosť sa vlani vynaložilo 1,7 miliardy korún.

Poukazy sa zavedú z viacerých dôvodov. S peniazmi určenými na mimoškolskú činnosť sa napríklad často nepracovalo hospodárne. Kým niekde stál krúžok vedy a techniky 5500 korún na žiaka, inde stál ten istý krúžok štát vyše 58 000 korún na žiaka ročne.

Do mimoškolskej činnosti by sa vďaka novému systému malo zapojiť aj viac detí – dnes je do nej zapojených len asi 40 percent detí. Súčasná ponuka mimoškolskej činnosti je nespravodlivá aj v inom ohľade: napríklad v mestách majú deti bohatú ponuku, v menších obciach často žiadnu. Ponuka sa aj viac orientuje na strednú a vyššiu sociálnu vrstvu a deťom zo znevýhodneného prostredia, ktoré pomoc najviac potrebujú, sa ponúka najmenej.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom by sa mali zvýšiť aj poplatky rodičov na mimoškolskú činnosť, ktorí síce za ňu mali platiť aj teraz aspoň symbolicky (40 korún na mesiac), často sa to však nedialo. Je možné, že od januára už budú musieť za ňu platiť od 50 do 100 korún mesačne. Ako to bolo v týchto zariadeniach vlani?

ZÁKLADNÉ UMELECKÉ ŠKOLY

Vlani ich navštevovalo asi 90 000 detí, rozpočet na tieto školy bol 765 miliónov korún. Priemer na žiaka bol 8500 korún ročne. Podľa platnej vyhlášky je poplatok rodiča 40 korún za mesiac (20 v príprave). Výška poplatku sa nemenila už 16 rokov. Nová vyhláška tento stav asi zmení.

CENTRÁ VOĽNÉHO ČASU

Vlani ich ponuku využívalo 68 000 detí, rozpočet na CVČ tvoril 282 miliónov korún. Na žiaka bol ročný priemer 4000 korún. Sú financované zo štátneho rozpočtu, od vlaňajška prostredníctvom obcí. Platby rodičov by mali byť 25 percent z celkových nákladov na žiaka ročne, CVČ sa však báli, že by to bolo pre rodičov veľa, a tak od nich vyberali len 2 -5 percent – hoci vyhláška im káže inak. Po novom by sa to malo napraviť.

SkryťVypnúť reklamu

STREDISKÁ ZÁUJMOVEJ ČINNOSTI

(Má ich 18 z 2500 škôl). Počet žiakov v nich bol 4000, rozpočet v roku 2002 na ne bol 3 milióny korún (mzdy). Priemer na žiaka: 750 korún ročne.

Aj tieto sú financované zo štátneho rozpočtu, od vlaňajška prostredníctvom obcí. Platby rodičov sú zatiaľ tiež od 5 do 10 percent, namiesto povinných 25 percent.

ŠKOLSKÉ KLUBY DETÍ

Kedysi boli známe pod pojmom školská družina. Vlani do nich chodilo 130 000 detí, mzdové náklady na kluby boli 573 miliónov korún. Priemer na žiaka bol 4407 korún na rok. Školské kluby sú financované zo štátneho rozpočtu, rodičia by mali za ne platiť od 20 do 50 korún mesačne, čo je ale skôr výnimka ako pravidlo.

ŠKOLSKÉ ŠPORTOVÉ STREDISKÁ

Mzdové náklady na ne vlani predstavovali 76 miliónov korún, navštevovalo ich 18 603 detí. Priemer na žiaka : 4086 korún ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Ich najväčším problémom je, že existujú na základe úpravy z roku 1972, nemajú žiadnu platnú vyhlášku a de jure neexistujú a nikto nenesie zodpovednosť za ich činnosť (úrazy).

TRETÍ SEKTOR

Aj rôzne občianske združenia sa snažia, aby deti zmysluplne trávili voľný čas. Vlani ich navštevovalo 400 000 detí, rozpočet na ne činil vlani 78 miliónov. Priemer na žiaka – 200 korún na rok. (sr)

V texte boli použité aj informácie z Učiteľských novín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 317
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 833
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 218
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 709
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 375
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 742
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu