
FOTO SME – SOŇA REBROVÁ
Nový školský rok 2003/2004 sa síce začal už včera, vyučovanie sa však kvôli štátnemu sviatku (Deň ústavy) začalo až dnes, 2. septembra a skončí sa (prvý polrok) v piatok 30. januára 2004.
Žiaci sa budú tešiť z jesenných prázdnin, ktoré budú trvať dva dni a to 30. až 31. októbra. Vianočné prázdniny si budú užívať od 22. decembra (pondelok), do školy nastúpia až v druhom polroku, a to v stredu 7. januára.
Počas prvého polroku budú žiaci oddychovať aj počas dvoch štátnych sviatkov, a to 15. septembra (Sedembolestná Panna Mária) a 17. novembra (Deň boja za slobodu a demokraciu).
Okrem štátny sviatkov si budú žiaci základných a stredných škôl pripomínať aj rôzne iné udalosti (bez voľna).
Pamätný deň holokaustu
Je novinkou – 9. september si budú žiaci pripomínať na základe prijatej Deklarácie európskych ministrov školstva. V tento deň budú školy individuálne organizovať akcie zamerané na holokaust: besedy, návštevy pamätných miest holokaustu, témy na vyučovaní.
Európsky deň rodičov a škôl
Bude 14. novembra 2003, ide o jeho druhý ročník. Školy si tento deň budú pripomínať rôznymi aktivitami – súťažami, otvoreným dňom pre rodičov, kultúrnym programom.
DRUHÝ POLROK
Druhý polrok školského roka sa začne 1. februára 2004, vyučovanie sa však začne až v utorok 3. februára, lebo 2. februára sú polročné prázdniny. Školský rok aj vyučovanie sa skončia v piatok 30. júna 2004.
Týždenné jarné prázdniny, prebiehajúce v druhom polroku školského roka, sa začnú najprv v Prešovskom a Košickom kraji, a to 23. februára. O týždeň neskôr, 1. marca, sa začnú v Banskobystrickom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Naposledy sa z jarných prázdnin budú tešiť školáci v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, a to od 8. marca.
Veľkonočné prázdniny sa tohto roku začnú vo štvrtok 8. apríla a skončia v utorok 13. apríla. V tomto období sú dva štátne sviatky 1. aj 8. máj. Pretože však pripadli na sobotu, žiaci sa zo školy „neulejú“.
AKTIVITY A PROJEKTY:
Počas celého školského roka budú na školách prebiehať rôzne aktivity a projekty. V zmysle zásad Svetovej zdravotníckej organizácie a projektu Školy podporujúce zdravie to budú napríklad Svetový deň výživy, Týždeň zdravia, Svetový deň duševného zdravia, Svetový deň boja proti AIDS, Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, Európsky týždeň boja proti drogám atď.
K známejším projektom patria aj:
INFOVEK
Na základných a stredných školách pokračuje už piaty rok.
Tento rok bude projekt zameraný na štyri hlavné oblasti: rozšírenie technickej infraštruktúry za podpory iniciatívy eSlovakia, tvorbu edukačného obsahu (budú sa upravovať učebné osnovy tak, aby žiaci vedeli s informačno-komunikačnými technológiami robiť), školenia pedagógov, šírenie digitálnej gramotnosti vo všetkých regiónoch Slovenska.
Riaditeľom škôl ministerstvo odporúča, aby sa vo zvýšenej miere venovali zabezpečeniu ďalšieho vzdelávania pre svojich pedagogických zamestnancov v tejto oblasti. Nie vždy to totiž robia. Po novom je preto už v zmluvách od Infoveku uvedené, že ak sa počítače nebudú využívať na účely, na ktoré ich škola dostala, budú im odobrané.
OTVORENÁ ŠKOLA
Tento projekt bude na základných a stredných školách prebiehať prvýkrát. Jeho cieľom má byť zásadná premena spoločenského postavenia školy. Dnes sa klasická škola chápe ako vzdelávacia inštitúcia, po novom by mala byť akousi kultúrno-spoločenskou ustanovizňou miestnej komunity.
Škola by sa mala zmeniť na centrum vzdelávania, športu a kultúry. Vychádza sa z toho, že keď bude ponúkať širokú paletu služieb pre žiakov, učiteľov a rodičov, bude konkurencieschopná v boji o znižujúci sa počet žiakov.
Podľa ministerstva školstva je projekt Otvorená škola „príležitosťou pre školy nájsť si vlastnú tvár, vyjsť z priemernosti a byť úspešný na trhu školského vzdelávania“.
Hlavnými piliermi projektu majú byť šport, záujmovo-vzdelávacia činnosť, informatizácia, celoživotné vzdelávanie, rekvalifikácie, ďalšie vzdelávanie učiteľov, kultúrne aktivity, knižnica. Zatiaľ je naň pripravených 40 miliónov korún. (sr)
ROZVOJ ŠPORTU
Na projekt Vráťme šport do škôl vláda v minulom roku odsúhlasila 300 miliónov a tento rok bolo sľúbených ďalších 300 miliónov. „Tieto peniaze umožnili výstavbu nových telocviční, prestavby, rekonštrukcie a podobne. Na tento rok vláda dotáciu zrušila,“ hovorí riaditeľ odboru financovania športu ministerstva školstva Ladislav Čambál.
Tento rok sa na školách rozbiehajú dve centrálne koordinované akcie: „mliečny“ program a telovýchovná časť projektu Otvorená škola. Cieľom mliečneho programu je obnova telocvičného náradia a pomôcok. „Za peniaze utŕžené predajom mliečnych výrobkov na školách sa vlani kúpili basketbalové lopty a malo by sa to rozbehnúť aj tento rok.“
Cieľom projektu Otvorená škola je sprístupniť športové objekty škôl všetkým. Ak školy dajú alebo dali svoje priestory k dispozícii občanom, môžu si podať žiadosť o grant. „Na Slovensku nie je športovísk nazvyš, ale to málo by malo byť prístupné všetkým,“ hovorí Božena Gerhartová zo sekcie športu ministerstva školstva. (gal)