Brusel 1. septembra (TASR) Ekonomický pokles, škandál okolo Eurostatu a tri septembrové referendá. K tomu spor okolo Paktu stability a rastu a 4. októbra začiatok rokovaní o ústave. Európu síce už netrápia tropické horúčavy, ale návrat z prázdnin bude pre EÚ podľa všetkého horúci.
Píše to dnes belgický denník La Libre Belgique, ktorý analyzuje očakávané udalosti v EÚ počas najbližších mesiacov.
Horúcu jeseň predpovedá najmä európskemu komisárovi pre európske a menové záležitosti Pedrovi Solbesovi. Ten bude musieť na jednej strane brániť prísne pravidlá Paktu stability a rastu, s ktorých dodržiavaním majú problémy Francúzsko či Nemecko. Obe krajiny by radi zmiernili najmä pravidlo, ktoré nedovoľuje, aby rozpočtový deficit prekročil tri percentá hrubého domáceho produktu.
Na druhej strane bude Solbes bojovať o svoje kreslo v kauze Eurostat. Komisár je totiž zodpovedný za chod európskeho štatistického úradu, ktorého vysokí predstavitelia sú podozriví z rozsiahlych finančných machinácií.
Europoslanci už v tejto kauze predvolali na 25.september predsedu EK Romana Prodiho a ak bude veľmi zle, môže bývalý taliansky premiér obetovať práve Solbesa, aby ich upokojil, píše La Libre Belgique.
Pripomína ale, že Solbes je jednou z kľúčových postáv v Európskej komisii, keďže stojí v prvej línii tých, čo presadzujú rešpektovanie rozpočtovej disciplíny členskými štátmi eurozóny. Búrlivú debatu o pakte stability očakáva belgický denník na neformálnej schôdzke ministrov financií 12.-13. septembra v Taliansku.
O deň neskôr čakajú úniu dve dôležité referendá Švédsko bude hlasovať o prijatí spoločnej meny euro, Estónsko o svojom vstupe do EÚ. Vo Švédsku to zatiaľ vyzerá na odmietnutie eura, v Estónsku sú prieskumy momentálne priaznivé a o súhlase ľudí s členstvom v EÚ sú len malé pochybnosti.
Situácia je otvorenejšia v Lotyšsku, ktoré bude o vstupe do únie hlasovať 20. septembra. Perspektíva, že by krajina zostala osamotená mimo EÚ a zoči-voči susednému Rusku, by však mala priniesť svoje ovocie, analyzuje belgický denník.
Po troch septembrových referendách sa EÚ 4. októbra v Ríme vrhne do medzivládnych rokovaní o svojej ústave na základe návrhu, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti únie. Výsledok jeho práce sa stal terčom kritiky najmä zo strany Španielska, Poľska a niekoľkých menších krajín. Viacerí politici však varujú pred znovuotváraním ťažko dosiahnutých kompromisov Konventu.
A aby to bolo ešte zamotanejšie, delikátne rokovania o ústave bude viesť nepredvídateľný taliansky premiér Silvio Berlusconi, uzatvára denník La Libre Belgique. (spravodajca TASR Robert Sermek) jč