o Višňu odrody Morela neskorá presvetlíme? Keby sme tak neurobili, višňa by sa začala podobať na smútočnú vŕbu. Rany, ktoré vzniknú pri reze sa ešte do zimy zahoja a strom ochránime pred napadnutím moníliou. Tento zákrok však rozdelíme na trojročné obdobie, aby príliš neutrpel výnos ovocia. Zmladzovaciemu rezu sa musia podrobiť všetky vyholené časti konárikov. Konáre zrežeme na mladé výhonky, ktoré skrátime asi o polovicu. Tam, kde nie sú vhodné výhonky, stačia aj dobre vyvinuté púčiky. Takto ošetrené stromy v budúcom roku opäť bohato zarodia.
o Skladovacie priestory pripravíme na zimu už koncom augusta a dôkladne ich vyčistíme? Všetky okná alebo iné vetracie zariadenia majú dobre tesniť, zároveň sa však musia ľahko otvárať. Celý skladovací priestor vystriekame a dobre umyjeme. Vyčistíme aj police, debničky a stojany určené na umiestnenie ovocia. Do vody pridáme dezinfekčný roztok, podľa možnosti bez pachu. Všetky povrchy v skladovacom priestore natrieme vápenným mliekom. Ak máme väčšie priestory, použijeme namiesto maliarskej štetky postrekovač ovocných stromov. Proti zárodkom chorôb sa osvedčilo tiež vysírenie – zapálením sírových knôtov. Dva až tri dni po dezinfekcii priestory dôkladne vyvetráme.
o Ak sme endíviu, čiže čakanku štrbák zasadili v júli, treba ju v tomto odobí usilovne okopávať a prihnojiť? Povrch pôdy má byť stále pokyprený, pretože korene tejto rastliny vyžadujú veľké množstvo kyslíka. Keďže sa musí často zalievať, na povrchu pôdy sa opakovane vytvára prísušok. Odstraňujeme ho kyprením. Hnojíme živnými roztokmi, ktoré si pripravíme v koncentrácii 0,2 percenta z kombinovaných hnojív bohatých na dusík.
(pav)