
Deti s bumerangmi. Kedysi boli bumerangy nepostrádateľnou zbraňou na lovenie zveri, dnes sú už len najtypickejším suvenírom. Veľa ľudí si myslí, že bumerang sa má vrátiť späť. Nie je to pravda, aspoň pri tom aborigénskom je pravdepodobnosť návratu zhruba rovnaká, ako keby sa vám mal vrátiť odhodený fotoaparát.
Aborigéni žili na území Austrálie už pred 40-tisíc rokmi. Kedysi boli rozšírení na celom kontinente. Keď sa však koncom 18. storočia britský objaviteľ kapitán James Cook vylodil na území dnešného Sydney, stratili domorodci kus svojho územia. Ostali žiť najmä na severe krajiny, ktorá kvôli extrémne horúcemu podnebiu, divokej prírode a zle prístupnému pobrežiu nebola pre civilizovaných nových Austrálčanov príťažlivá.
Dnes žije v Austrálii 20 miliónov obyvateľov, z toho je asi 300-tisíc Aborigénov. Ich tradičné hodnoty sú špecifické, preto sa im v súčasnej Austrálii žije ťažko. Aj napriek tomu, že mnohí z nich získali vzdelanie a žijú v mestách, pôvodní obyvatelia stále bojujú s predsudkami, rasovou diskrimináciou, nedostatočnou legislatívou. Niektorí Austrálčania tvrdia: Aborigéni sú leniví, nerobia nič, len berú podporu a žijú z našich daní. Aborigéni reagujú: Oni nám ukradli pôdu, musia nám ju vrátiť.
Postupne, od roku 1967 vracia austrálska vláda Aborigénom ich územia. Môžu si ich spravovať bez zasahovania bieleho obyvateľstva. To je pre udržanie ich tradičnej kultúry veľmi dôležité.